Článek
Pacient si nákazu mohl přivézt z Konga, kde pobýval. Ebola patří mezi virové onemocnění, které se vyskytuje především v Africe a dosud na tuto nákazu nemáme relevantní léky či vakcínu pro širokou veřejnost. Nejzákeřnější na této nemoci je vysoká úmrtnost, ale nakažlivost naštěstí zase tak vysoká není.
Pojďme si říct, jak je možné se ebolou nakazit. Dobrá zpráva je, že k nákaze dochází přímým kontaktem, nikoli vzduchem jako je to třeba u chřipky. Další dobrou zprávou je, že nakažený není infekční v inkubační době, ale až po propuknutí symptomů.
K přenosu nákazy dochází tělními tekutinami jako jsou sliny, krev, pot, moč, sperma, apod. Dále přes kontaminované předměty, na kterých ulpěla tělní tekutina. Třeba ručník, kapesník nebo jehla. Dále je možné se nakazit od zvířat, které ebolou mají. Tento vir je tedy přenosný ze zvířete na člověka.
Zvláštností je, že vir zůstává aktivní i po smrti pacienta, proto je možné se nakazit i od mrtvého.
Pokud už k nákaze dojde, inkubační doba je poměrně dlouhá a s velkým časovým rozpětím. Udává se, že první příznaky se objeví mezi druhým až jednadvacátým dnem. Nejčastěji to však je kolem deseti dnů od nákazy.
Zákeřné je, že počáteční příznaky jsou podobné obyčejné chřipce. Tedy se jedná o vysokou horečku, bolest svalu a kloubů, bolest v krku či hlavy, únava, apod.
Následně se přidá zvracení a průjem, kožní vyrážka a zčervenání očí.
Nemoc nakonec může vyústit ve vnitřní a vnější krvácení. Třeba z nosu nebo je pro nemocné typická krev ve stolici. Následně začnou selhávat orgány, což vede ke smrti pacienta.
Jak jsem již uvedla, léky na ebolu přímo nejsou, tudíž je základem podpůrná péče jako rehydratace, sledování krevního tlaku, podávání kyslíku a případně antibiotika.
Již ale existují experimentální léky jako je Inmazeb a Ebanga. Tyto léky snižují úmrtnost, ale musí být podány co nejdříve od propuknutí nemoci. Tyto léky nejsou v ČR běžně dostupné.
Co se týče vakcinace, byly vyvinuty vakcíny: Ervebo, Zabdeno a Mvabea. Tyto vakcíny ale nejsou určené pro širokou veřejnost v České republice, nýbrž pro osoby s vysokým rizikem nákazy jako jsou například pracovníci humanitárních organizací v oblasti s vysokým výskytem eboly.
Další vakcíny jsou ale ve vývoji nebo ve fázi testování.
Co dělat, když se dostanu do kontaktu s nakaženým? Žádný fyzický kontakt, izolace nakaženého a používat ochranné pomůcky a dezinfekce nejen sebe, ale také kontaminovaných předmětů, kontaktovat zdravotnické zařízení a důkladně sledovat svůj zdravotní stav. Při propuknutí příznaků nechodit mezi lidi nebo do nemocnice bez ohlášení.
V době, kdy píšu tento článek ještě není jasné, zda se u nás potvrdí první případ nákazy ebolou. Jistě všichni doufáme, že se jedná jen o planý poplach, ale i přesto je důležité si zjistit, co by kdyby.
Zdroje: