Hlavní obsah
Cestování

Pár tisícovek za celou rodinu na 14 dnů. To je silvestrovská koupačka na Kypru

Foto: Karolína Piková - vlastní fotografie

Na Kypru je nádherně. Krásné pláže, nádherná příroda a antické památky

Za 14 dnů na Kypru v luxusním bytě s terasou a autem z půjčovny na celou dobu čtyřčlenná rodina zaplatí jen něco přes 30.000 korun. Když vynecháme cestovku, jde to a stojí to za to. Na Kypru se dá v zimě i koupat v moři.

Článek

Na dovolenou k moři se jezdí v létě, protože v zimě je všude přece zima. Ano, každý ví, že v exotických rovníkových oblastech slunce pálí v podstatě neustále a málokoho neláká se do takových končin vypravit. Pokud ale zrovna nemá člověk k dispozici obrovský balík peněz, aby mohl například celé své rodině obstarat exotický výlet, je tu i jiná varianta. Mnohem blíže, výrazně levněji a do překrásné země. Středomořský Kypr je sice geograficky součástí Evropy, ale podnebí je zde po většinu roku velmi teplé. Dokonce i na Vánoce nebo na Silvestra, pokud není zrovna zataženo, je na Kypru běžné, že lidé obléknou plavky a vyrazí na místní pláže. Jak domácí Kypřané, tak turisté ze všech koutů světa. Kypr zkrátka má rozhodně co nabídnout ve kterémkoliv ročním období.

Koupání na Vánoce i na Silvestra

Když jsme na Kypru byli my, na Silvestra bylo úplně jasno s teplotami ve stínu přes 20 stupňů a na sluníčku doslova vedro. A nebylo to proto, že jsme měli štěstí, je to běžné. Děti jsme nemohli dostat z moře ven. Samozřejmě, moře nemá teplotu jako v létě, ale na koupání to rozhodně je. Také jsme ve vodě rozhodně nebyli sami. Nespornou výhodou zimních měsíců je, že cesta po pláži do moře nepřipomíná slalom mezi ručníky a slunečníky, jak tomu je během července a srpna. To samé na promenádách, kam jsme každé odpoledne chodili s dětmi na zmrzku a povečeřet na jedné z mnoha otevřených zahrádek.

Foto: Karolína Piková - vlastní fotografie

Jedna z východokyperských pláží koncem prosince

Nádherné počasí na procházky

Strávit dovolenou na Kypru jen na pláži by ale byla obrovská chyba. Kyperské pláže jsou sice nejspíše jedny z nejhezčích na světě, ale Kypr nabízí mnohem více. Asi pětikilometrová procházka po nejzápadnějším kyperském cípu je něco, co by nikdo neměl vynechat. Výhledy z útesů na Středozemní moře jsou doslova dechberoucí a zaslouženou odměnou je rozhodně koupačka pod těmito útesy. Na několika místech je totiž možné se bez problémů dostat dolů k moři. A to je jen malá ochutnávka toho, co lze na Kypru dělat. Začátek zimy je ideální na procházky a člověk si vystačí se šortkami a trikem.

Foto: Karolína Piková - vlastní fotografie

Na Kypru je několik překrásných skalních oken nad mořem

Východní část ostrova je spíše pulzující středisko v době vrcholné sezóny, což ale v žádném případě nijak nesnižuje její krásu. Na Kypru ať se člověk vrtne kamkoliv, všude najde nádhernou přírodu a dotyk Antiky. Podle legendy se například na Kypru z mořské pěny zrodila řecká bohyně krásy a lásky, Afrodita.

Dva světy

Kypr je rozdělen na řeckou a tureckou část. Hranice prochází mimo jiné také hlavním městem Nikósie. Stačí v centru města pěšky přejít řecko-tureckou hranici, k čemuž postačí občanka, a rázem se člověk ocitne v docela jiném světě. Především tedy cenově. Přechodem hranice padnou ceny úplně všeho přibližně na polovinu. Není tedy výjimkou, že lidé v Nikósii chodí do turecké části prostě jen na večeři.

Kypr nabízí obrovskou spoustu krás a přitom se rozhodně nejedná o drahý výlet, a to ani pokud pobýváme v řecké části ostrova, kde jsou ceny srovnatelné s těmi českými. Pojďme se tedy podívat na přibližný rozpočet výletu na Kypr. Uvažuji výlet řekněme v období prosince a ledna, to znamená Vánoce a Silvestr.

Kolik to stojí

Letenky se dají běžně sehnat do 2.000 Kč. Když má člověk štěstí a termín neřeší, tak i daleko levněji. Klidně okolo 1.000 - 1.500 Kč za osobu. K tomu připočítejme alespoň jeden kufr na rodinu, který se bude pohybovat okolo 2.500 Kč, za oba lety. Čtyřčlenná rodina tedy do Larnaky nebo Pafosu doletěla i s kufrem za cca 10.000 Kč. Nabídka ubytování je na ostrově opravdu pestrá a za velmi přijatelné ceny. Třípokojový byt, klidně i s 50ti metrovou terasou a výhledem na moře, lze pořídit do 1.500 Kč na noc. A je fuk, jestli tam bude člověk sám, nebo celá rodina. Cena se nemění. Ubytování tedy cca na 14 dnů vyjde něco okolo 20.000 Kč pro celou rodinu.

Foto: Karolína Piková - vlastní fotografie

Každý den je co dělat, co objevovat a kde se procházet

A protože by byla škoda zůstat jen na jednom místě, vřele doporučuji si na celou dobu pronajmout auto, které na Kypru vychází více než výhodně. Na menší auto na 14 dnů počítejme zhruba 5.000 Kč. Když celý rozpočet sečteme a dvakrát podtrhneme, vyjde nám, že čtyřčlenná rodina, která byla 14 dnů na Kypru, bydlela ve velkém bytě s obrovskou terasou a po celou dobu měla k dispozici vlastní auto, zaplatila za všechny členy výpravy asi 35.000 korun.

Cestovku neživme

Co se týká jídla, tak to v místních supermarketech stojí zhruba to samé co v Česku. A doma bychom přece také jedli, nelze tedy tento výdaj přičíst na vrub dovolené. Dovolená na Kypru rozhodně stojí za to a ani nám neudělá příliš velký vítr v peněžence. Tedy pokud plánujeme udělat hezké Vánoce jen sobě a ne cestovní kanceláři. Celý výpočet se opírá o to, že si dokážeme koupit letenku a objednat auto přes některý z mnoha srovnávačů a ubytování hledáme na ubytovací platformě, která sdružuje přímo majitele nemovitostí, a kterých je také dostatek.

Zdroje:

Vlastní zkušenost – výlet na Kypr

Analýza srovnávačů letenek

Analýza srovnávačů autopůjčoven

Analýza ubytovacích platforem

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz