Hlavní obsah
Zdraví

Poruchy příjmu potravy nejsou jen dieta. Je to nemoc, která zabíjí

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

PPP na první pohled může vypadat jako hloupost, ale k hlouposti má na míle daleko. Je to závažné onemocnění, léčba je dlouhá a může skončit i smrtí

Článek

PPP, není zkratka názvu písně známého českého zpěváka Pěkná, pěkná, pěkná, nýbrž souhrnný název složité skupiny duševních onemocnění, poruchy přijmu potravy. Vyznačují se nezdravým vztahem k jídlu, tělesnému obrazu a hmotnosti lidského těla. Tato onemocnění se projevují narušenými stravovacími návyky a změnou chování, jsou velmi závažná a mohou mít fatální následky. Včasná diagnóza a léčba jsou klíčové pro snížení rizika komplikací a úmrtí. Ačkoli se poruchy příjmu potravy mohou vyskytnout u lidí všech věkových kategorií a pohlaví, nejčastěji postihují dospívající dívky a mladé ženy. Zpočátku bývají bohužel příznaky často bagatelizovány, což budoucí problém jen prohlubuje.

Mezi nejznámější typy poruch příjmu potravy patří mentální anorexie, mentální bulimie a záchvatovité přejídání. A určitě se nejedná o situace, kde by se člověk takto choval jen proto, že si to prostě usmyslel. V posledních několika letech se k poruchám příjmu potravy přidává také ortorexie, tedy posedlost zdravou stravou a bigorexie, která se vyznačuje chorobným cvičením a posedlostí po svalnatém těle. Opět nejde jen o vrtoch, takový člověk by se svého nešvaru rád zbavil, dal by za to cokoliv, ale prostě to nejde.

Extrémní omezování množství konzumovaného jídla, strach z přibývání na váze a s tím související změny chování jsou příznačné pro mentální anorexii, zatímco mentální bulimie se projevuje záchvaty přejídání a následným kompenzačním chováním, jako je zvracení nebo užívání projímadel. Samotné záchvatovité přejídání je charakterizováno opakovanými epizodami přejídání bez následného kompenzačního chování. Všechny tyto poruchy jsou závažná onemocnění, která není radno podceňovat. Na pozoru by se měli mít především rodiče dospívajících dívek.

Obvykle pacienta nesužuje jen jediná porucha

Velmi často se setkáváme i s kombinací více poruch. Vznik těchto onemocnění může nastat z různých důvodů a nelze jednoduše určit, co bývá spouštěčem. Roli často hraje touha po zhubnutí. Existují také důkazy o tom, že se tato dispozice dědí. Mezi spouštěče poruch příjmu potravy patří jednoznačně však problémy při měnícím se těle, tedy v období puberty. S poruchami příjmu potravy může být také spojeno nízké sebevědomí, zvláště pak v případě mentální anorexie či bulimie. Vysoké nároky na sebe sama a přílišný tlak na štíhlou postavu, také často uvrhnou jedince do nekonečného bludného kruhu poruch příjmu potravy. V neposlední řadě mají na vznik tohoto onemocnění obrovský vliv média, sociální sítě, ale často také šikana. Nejohroženějším druhem jsou jednoznačně dívky v pubertě, které ještě nejsou dostatečně mentálně zralé na to, aby si dokázaly například případné poznámky okolí správně přebrat. Ke spuštění této zákeřné nemoci stačí opravdu velmi málo.

Poruchy příjmu potravy, zvláště pokud se dlouhodobě neřeší s odborníky, mají vážné zdravotní dopady. A to jak na psychiku člověka, tak na jeho fyzické zdraví. Podvýživa, slabost, osteoporóza, poškození zubů a u žen ztráta menstruace. Nerovnováha elektrolytů v těle, která způsobuje bolesti svalů, srdeční problémy a arytmii. Projevují se také poruchy trávení jako je zácpa, bolesti břicha nebo nadýmání. Dopady na psychiku začnou pomalu, jedinec se straní kolektivu, vynechává společenské akce, přestane se zajímat o dřívější koníčky a záliby. Na to samozřejmě zákonitě navazují deprese, úzkosti, pocity selhání, sebepoškozování a nezřídka i sebevražedné myšlenky.

Foto: Monstera Production: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/talir-osoba-holka-stul-7114110/

Příznaky bývají zpočátku nenápadné a potom už je pozdě

Poruchy příjmu potravy mají nejvyšší úmrtnost ze všech duševních onemocnění. Uvádí se, že až 10 % lidí s s tímto onemocněním zemře v důsledku komplikací spojených s touto poruchou. U bulimie a záchvatovitého přejídání je úmrtnost nižší, ale stále významná. Taková statistika je opravdu výjimečná. Na málokteré onemocnění zemře každý desátý pacient, na PPP ano.

Za každým jednotlivým takto nemocným člověkem je příběh plný tragédie. Vyléčit kteroukoliv z poruch příjmu potravy vyžaduje zapojení více odborníků, vhodná je též spolupráce v rodině a pomoc od přátel. Psycholog a psychoterapeut se zapojuje pomocí skupinové, individuální nebo rodinné terapie. U pacienta je třeba změnit myšlení a vzorce chování. Psychiatrická péče představuje nedílnou součást léčby pomocí předepsaných antidpepresiv či léků na úzkost. Vhodná je také návštěva nutričního terapeuta. Ten může pomoci s úpravou jídelníčku a vytvořit nové zdravější stravovací návyky.

Existuje již celá řada organizací a podpůrných skupin, které poskytují pomoc a informace o poruchách příjmu potravy. Častou krátkozrakou radou bývá hlavně mít rád svoje tělo takové jaké je. Problém u takto nemocných lidí, ať už jsou tlustí nebo hubení, nebývá jednoznačně spojený jen se vztahem k jídlu. Klam takové sebelásky za každou cenu rozhodně nevede a ani nemůže vést k vyléčení. Jedná se o rozsáhlý problém, který prakticky žádný člověk nedokáže vyřešit bez pomoci.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz