Článek
Stavby stojí, život lidí v těchto oblastech se komplikuje.
O stavbě přehrady Nové Heřminovy bylo rozhodnuto po ničivých povodních oblasti Moravy a Slezska v roce 1997 a rozhodnuto o stavbě přehrady bylo v roce 2008. Vinou státu, který umožnil vytvoření takového prostředí, které dovolilo jak aktivistům, tak i některým obyvatelům postižených oblastí odvolávat se tak dlouho, až snaha o stavbu přehrady uvízla na mrtvém bodě. Po povodních v loňském roce, které zachvátily oblasti, které měla přehrada chránit bylo rozhodnuto, že přehrada se stavět bude. V současnosti budou náklady násobně vyšší. Okamžitě reagoval spolek Děti Země s žalobou, že stát se nevypořádal s připomínkami tohoto ekologického spolku. Zase obstrukce. V současnosti jsou dvě možnosti: jestliže ministerstvo nejednalo v souladu se zákony, bude se muset s připomínkami aktivistů vypořádat a stavba bude mít přinejmenším odklad. Ale soud může také žalobu zamítnout a práce mohou pokračovat. Ministr zemědělství Výborný se vyjádřil ke stížnosti ekologů v tom smyslu, že ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí připravili novelu vodního zákona, v rámci kterého by tyto stavby získaly status projektů budovaných ve „veřejném zájmu“. Myslím, že tato stavba do této kategorie patří.
V případě oddalované stavby MÚK Nošovice: k napojení areálu na dálnici prostřednictvím mimoúrovňové křižovatky se původně zavázal stát a byl to slib pro korejského investora - automobilku Hyunday, byl součástí pobídky. Bude tomu 20 let od slibu. MÚK má napojit areál automobilky na dálnici D48. MÚK má překlenout železniční trať z Frýdku-Místku na Český Těšín a dálnici D48. V současnosti nedaleko areálu zůstává jen zaslepený kruhový objezd. Veškerá doprava, která do a ze závodu míří, tak musí jezdit přes nepřehlednou křižovatku v obci Dobrá. Křižovatka je místem častých dopravních nehod, dnes vyhasl život mladé řidičky. Včera podaly proti stavbě žalobu Děti Země, důvody se zkoumají. Proti projektu se angažovalo i sdružení Frank Bold Society.
Ředitelství silnic a dálnic postupuje dle plánu a pokračuje na přípravných pracích.
Co říci k činnosti ekologických organizací? Měly by zvážit, jestli jejich konání není překážkou v životech lidí, případně, jestli jejich činy nemohou být i nebezpečné svými důsledky.
Závěrem bych chtěla podnítit legislativce k úvaze, že by tyto organizace v případě, že jejich obstrukce a činy způsobí škody, měly hradit náklady.
Příkladem uvádím žalobu na Greenpeace za vzniklé škody ve výši milionů dolarů, které vznikly organizaci stavějící ropovod v Severní Dakotě za průtahy. Greenpeace se brání, že by pokuta pro ně byla likvidační a chce proti žalobě bojovat u soudu…
Zdroj: https://zdopravy.cz/deti-zeme-podaly-proti-oddalovane-stavbe
Obrázek: Josch 13, Pixabay