Článek
Spoluúčast pacientů či klientů v rámci lázeňské péče bude nadále růst. To asi všichni chápeme, protože každoroční opečovávání mnohých lázeňských „hostů“ by zdravotní pojišťovny skutečně hradit neměly. Co by ale plně hradit měly, je péče o dětské pacienty, samozřejmě pacienty po operacích a úrazech, zejména, mají-li se po rehabilitační péči vrátit do pracovního procesu. Je na lékařích, aby zvážili, jestli pacient potřebuje absolvovat lázeňský pobyt každoročně bez závažné potřeby léčebné rehabilitace a prokázat, zdali má péče skutečný benefit pro pacienta.
Co však je závažnější informace pro pacienty, úvaha vyřadit z úhrad ambulantní péče rehabilitaci chronické bolesti zad. Zde bude případné rozhodnutí o částečné nebo plné úhradě rehabilitačních úkonů pro mnohé pacienty, zejména invalidní a staré lidi zdrojem stížností. Těchto pacientů je totiž v péči ambulantních provozoven vysoké procento. Pokud dojde k jejich vyřazení z plné úhrady pojišťovnou a pacienti nebudou ochotni nebo schopni zaplatit, možná budou muset některé malé provozovny i uzavřít.
V podzimních měsících avizovaly některé zdravotní pojišťovny, že uhradí pouze dohodnutý paušál. Částku nad paušál v případě překročení výkonů provozovatelem ambulantní rehabilitační péče pojišťovna neuhradí. To znamená, že jestliže zdravotnické zařízení má dostatečné kapacity, pracuje na základě požadavků lékařů a překročí limit, bude pacient ošetřen, pracovník zaplacen, ale péči uhradí provozovatel. V minulosti při překročení paušální platby pojišťovny uhradily alespoň část z faktury za nadlimitní práci.
To znamená, že některé pojišťovny v budoucnu nezaplatí nic za práci navíc. To bude tlačit provozovatele ke snížení počtu odborných pracovníků a rehabilitační péče bude poskytováno méně, nebo bude poskytována péče vybraným pojištěncům některých pojišťoven a tak porušována smlouva s ostatními zdravotními pojišťovnami. Případně budou moci poskytovat péči jen akutním pacientům, kteří z hlediska potřeby jsou na prvním místě a tak se provozovatelé vejdou do dohodnutých úhrad. To je asi také záměr pojišťoven, snížit poskytování služeb jen na přísně indikované pacienty. Pacienti s chronickými bolestmi zad budou výhledově zřejmě muset hradit výkon celý, nebo budou mít na úhradě spoluúčast, případně může být péče časově omezená.
Co dodat, rehabilitační péče není život zachraňující obor a pacienti i provozovatelé budou muset rozhodnutí o změnách v úhradách přijmout.
Zdroje:www.zdravotnickydenik.cz, 2024/11
a vlastní zkušenosti poskytovale rehabilitačních služeb.