Hlavní obsah
Rodina a děti

Nové podmínky pro svěřenecké rodiny a pěstouny díky novele zákona

Foto: Pixabay

motherhood (mateřství)

Od 1. ledna 2025 mají svěřenecké rodiny a pěstouni nové, lepší podmínky, včetně finančních.

Článek

Svěřenecká péče je forma náhradní rodinné péče, kdy o dítě pečuje na základě rozhodnutí soudu osoba příbuzná či dítěti blízká a známá. Do loňského roku tito lidé, obvykle prarodiče, pečovali o dítě odebrané rodičům z důvodu zanedbání péče často bez potřebných finančních prostředků. Na dítě měli totiž přispívat v rámci svěřenecké péče právě jejich rodiče, takže obvykle celou tíži nákladů nesli prarodiče sami. Nyní po změně legislativy nebudou závislí na výplatě výživného, ale stát bude měsíčně přispívat pravidelnou dávkou svěřenecké rodině. Finance bude vymáhat na neplatícím rodiči stát. Dávka bude závislá na věku dítěte a případně na tom, jestli je dítě závislé na pomoci jiné osoby. Pokud se jedná o prarodiče nebo osoby blízké, které se skutečně chtějí o dítě dobře starat, bez vedlejších úmyslů finančního obohacení, neboť i tyto záměry nejsou ojedinělé a OSPOD si péči ohlídá, je vše v pořádku. Stávalo se nezřídka, že prostředky určené na potřeby dítěte využívali právě rodiče odebraného dítěte po domluvě se svěřeneckou rodinou. V náhradní rodinné péči bylo dle MPSV do loňského roku umístěno 21 150 dětí.

U pěstounů, kterých je stále v některých krajích nedostatek, nastanou změny jak ve zrychleném řízení, tzn. postupu přípravy, která trvala i déle než rok, zejména z důvodu nedostatku psychologů, kteří prováděli šetření za účelem zjištění schopnosti starat se o svěřené dítě. Zde dojde ke zpřísnění schválení na základě čistého trestního rejstříku i s přihlédnutí k případnému zahlazení odsouzení, což je chvályhodné z důvodu obavy týrání dítěte či možného svěření do péče pedofilní osoby. Dlouhodobých pěstounů bylo do roku 2024 11 900, přechodných pěstounů 756. I v případě pěstounů došlo k finančnímu navýšení.

V zemi, kde je kolem 10 a půl milionu obyvatel, jsou počty opuštěných dětí, o které je nutné se starat pro nezájem a neschopnost rodičů, vysoké. Je třeba nastavit pravidla tak, aby plodičům, kteří nemají zájem se starat o potomky, bylo dítě soudním rozhodnutím co nejdříve odebráno a předáno k adopci. Je známo, že zejména starší děti, které bohužel ztrácejí čas, putují od pěstouna k pěstounovi, zpět do dětského domova či k svěřeneckým rodinám, jsou již pro adopci málo vhodné, často utíkají a nejsou schopné se přizpůsobit. Prostě, pro proces rodinné péče je často příliš pozdě. Zejména u těch rodičů, kteří mají tento vzorec chování, plodit a nestarat se, tam už při dalším „odloženém“ dítěti neváhat a vybrat vhodné rodiče hned po narození.

Problémem je odvaha pomoci procesu adopce legislativní změnou. Rodičů, kteří mají zájem o adopci je u nás dost. Dejme dětem lepší šanci na život.

Zdroj informací:

Právo, 18.11.2023, Kuželová Marie, „Pěstouni chybí, stát se jimi bude jednodušší“

MPSV pro iDnes.cz: „Pěstounů přibylo, v ústavech jsou ale stále desítky dětí. Ministerstvo slibuje nápravu“ 1.12.2023. Autoři: iDnes.cz, ČTK

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz