Článek
V posledních letech zaznamenáváme zvýšení počtu trestních činů u dětí i mladistvých nejen v Česku, ale v rámci celé EU.
Proto některé rodiče, kteří řeší problematické činy dětí fyzickými tresty, ať už jen pohrůžkou nebo skutečným bitím, návrh (zatím jen úvaha v rámci legislativy EU) na zákaz jakýchkoli fyzických trestů pohoršil. Je skutečně těžké, jestliže dítě mělo již v minulosti výchovný problém a domluvy nepomohly, netrestat. Rodič má pocit, že jedině v tomto případě se podařilo alespoň na nějaký čas dítě tzv. usměrnit.
Většina rodičů se rozhodně fyzickým trestům vyhýbá, u některých se to odbylo plácnutím přes zadek v nižším věku, které mělo spíše dítě jen odradit a nastavit jakési mantinely ve výchově.
Jak se tedy postavit k případnému zákazu fyzických trestů, jestliže rodiče tvrdí, že nic jiného na výrostka neplatí? Rezignovat na tuto formu výchovy?
Vzhledem k závažnosti některých trestních činů je zde úvaha o snížení věku trestní odpovědnosti na 14 let. Může odradit hrozba odpovědnosti za spáchaný čin? Je toto správná cesta? Pokud dítě netrpí psychickou chorobou, je rozumově vyspělé vzhledem k věku a předpokládám že i mravně, mělo by závažnost činu a následný trest pochopit. Ve výchově jsme velmi benevolentní, a i snahy o „polepšení“ i s pomocí psychologů často nikam nevedly.
Trestní odpovědnost v okolních státech je často i nižší, ale věk 14 let spíše odpovídá rozumové a mravní vyspělosti. To by v každém případě měli posoudit odborníci.
V současnosti trestní odpovědnost je od 15 let, mladší osoby nemohou být trestně stíhány. Nevede se klasické stíhání, ale „zvláštní soudní řízení“. Dítěti je stanoven opatrovník. Soud může podle závažnosti trestního činu rozhodnout o opatřeních k nápravě dítěte, mezi které patří: výchovná povinnost, soud stanoví výchovné povinnosti, které je povinno dítě plnit, úhrada škody a další. Soud stanovuje výchovná omezení, například zákaz návštěv určitých míst či styk s jedinci, kteří mají na dítě negativní vliv. Napomenutí s výstrahou soudu, že další protiprávní jednání povede k přísnějším omezením. Obvykle současně je dítě zařazeno do terapeutického, psychologického či jiného programu ve středisku výchovné péče. Přiřazený probační úředník sleduje jeho chování a je nápomocen při zamezení dalšího negativního chování. Může být navržena ochranná výchova v zařízení, kde je mu poskytnuta intenzivní výchovná a sociální péče. V případě závislostí i ochranná léčba či zajištění speciálního přístupu k duševní chorobě.
Přistoupit k trestní odpovědnosti již ve 14 letech, protože dětští delikventi jsou si dobře vědomi beztrestnosti a nebojí se trestní činy páchat? U dětské šikany, kterou vidíme nezvykle často, to může být zvednutý prst.
Zdroj info: https://dostupnyadvokat.cz/trestni-odpovednost-mladistvych