Článek
Finance z programu pod názvem Nástroje pro oživení a odolnost EU budou nyní využity na podporu umělců, kteří jsou OSVČ a mohli by být finančně ohroženi v případě nedostatku práce. Nebezpečí pandemie tady není, ale proč nabídky nevyužít? Nemusí ho ohrožovat nemožnost pracovat v době případné epidemie. On bude zajištěn již nyní a to na základě v tomto týdnu schváleného zákona. „Status umělce“ - to zní hrdě. Umělec si vybral, čím chce být, vybral si způsob obživy. Chce zůstat na „volné noze“. Prosím, nic proti tomu. Ale když skončí seriál? Nedaří se sochat, malovat, psát knihy? Do not worry, be happy. Stát se postará. Zapíšeš se do registru, splníš podmínky k registraci a můžeš žádat granty. Po dobu, kdy umělec nemá příjmy, pobírá finace, které nejsou enormní, ale zabezpečí ho. No, neber to.
Abych přesně popsala, co to obnáší a nemátla ty, kteří ještě nejsou v obraze: Fyzická osoba zapsaná v registru bude moci ministerstvo kultury požádat o grant, který využije buďto na tvůrčí účely (finanční příspěvek jí umožní soustředit se na psaní knihy, kompozici hudební skladby, atd.), nebo pro vzdělávací studijní účely, např. krytí cestovních nákladů při zahraniční stáži v nějaké kulturní instituci (absolvování tanečního workshopu…). Žádost posoudí odborná komise.
Také si nemyslím, že umělci by měli naříkat, když jako OSVČ neplatili takové odvody a daně jako my zaměstnanci, nemysleli na zadní kolečka, potom čekají, že se o ně stát postará. Postará. My, co platíme celý pracovní život, se s nimi podělíme o výhody sociálního systému. Věřte, to není závist, není to neúcta ke skutečným umělcům, ale tento krok EU, který naše vláda využila a zapracovala na schválení tohoto zbytečného a nezdravého zákona, umožní dalším, především mladým lidem, jak využít bezpracných, nezasloužených příjmů. Má snad některý jiný obor podobné nezasloužené výhody? Bude nás to stát 126 miliónů korun ročně. V této těžké době, kdy někteří lidé mají více než jedno zaměstnání, aby uhájili živobytí.
A co se umění a kultury týče, mnozí budou se mnou souhlasit. Přibylo ne umění, ale nahoty, vulgarit. Příkladem pro takovou kulturu, kterou nechceme, byl úvodní program Olympijských her v Paříži.
Skuteční umělci nepotřebují podporu. Rádi si koupíme lístek na jejich koncert, lístek do kina, přečteme dobré knihy, podpoříme je nákupem v galeriích. Ale je to tak, že na naši malou zemi je umělců mnoho a konkurence je stále silnější. Budeme to řešit podporou armády těch neúspěšných?