Článek
Informace, která se v podstatě dostala na veřejnost náhodou (audit si vyžádal akademický senát), šokovala všechny, kteří dosud setrvávali v přesvědčení, že vysokoškolský pedagog je hodnocen bídně, což je údajně jeden z důvodů, proč je jich nedostatek.
Univerzita Karlova disponuje rozpočtem kolem 18 miliard korun. Je to zřejmě příliš vysoká částka, pokud vyjde na vyplácení bonusů ve stovkách tisíc korun. Je dohled nad hospodařením dostatečný? Je rozdělování financí určených na platy a odměny pro všechny zaměstnance kontrolován, aby nedocházelo k nespravedlivému ohodnocení ostatních pedagogů UK? Zřejmě to paní rektorka Králíčková přehnala. Je otázkou, jestli podobné odměny byly výjimečné. A také se nejedná jen o bonusy, které byly vyplaceny velmi štědře, ale zřejmě ani samotné platy nebudou bez kritiky.
Díky MF Dnes známe detaily o příjmech: rektorka Milena Králíčková k platu 175 tisíc dostala dohromady na odměnách 1 126 000,-Kč. Kvestor univerzity Martin Maňásek si k platu 165 tisíc přilepšil: 1 168 000,-Kč. (Tyto informace si nechala zpracovat MF Dnes na základě zákona o svobodném přístupu k informacím).
Na straně jedné se šetří, platy na tarifech se navyšovaly velmi opatrně, slučují se katedry, zavírají obory, je méně peněz na doktorandy. O odměnách pro rektora rozhoduje ministr školství, nějakou částkou může čerpat na odměny sama škola. Je tedy ministr Bek informován, co se na půdě UK děje?
Pane ministře, je třeba věc šetřit, ale především je důležité v sektoru školství nechat provést nezávislý audit hospodaření.
Tuto kauzu vnímám jako přinejmenším neetickou. Na pověsti UK, mojí Alma Mater, mi záleží. Univerzitního učitele jsem dosud vnímala jako osobu váženou, důstojnou a hodnou úcty. Nekazte ji chamtivostí na úkor kolegů, paní rektorko.