Hlavní obsah

Zpronevěry, tunelování a úplatkářství. Změna trestního práva je nutná

V posledních dnech se v našich sdělovacích prostředcích propírá situace v Jižní Koreji, kterou spustila úplatkářská aféra první dámy. Obří kauza porušení bankovních pravidel vypukla v Jižním Vietnamu.

Článek

V Soulu po zveřejnění korupční aféry prezidentovy manželky došlo až k pokusu o puč, když se prezident pokusil skandál zakrýt. Aféra první dámy nebylo jen přijímání „dárků“, ale i manipulace s akciemi v hodnotě kolem 60 miliónů dolarů, a to v době, kdy se zemi ekonomicky nedaří. Prezident bude s největší pravděpodobností odvolán a zřejmě bude přísně posuzováno i korupční chování jeho manželky.

Známe podobnou kauzu i u nás, kdy se dary manželce, protože nelze mluvit o dárcích díky jejich hodnotě, staly příčinou odvolání politika a následně došlo ke změnám ve vládě. Ale to byla naprosto výjimečná situace tím, že se vůbec řešila. Stejně si nemyslím, že byla kauza vyřešena správně. A pokud věc není vyřešena správně, není vyřešena vůbec. Senátor Šlachta, tehdejší policejní ředitel, má na to, předpokládám, stejný názor, tak jako většina veřejnosti.

V našem státě není o korupční kauzy, tunelování a podvody s majetkem státu nebo soukromých osob nouze. Mnohé případy byly zameteny pod koberec, mnozí aktéři ekonomických kauz z „devadesátek“ byli osvobozeni v rámci amnestie, některým tunelářům a korupčníkům se stát omluvil a dokonce je finančně odškodnil za poškození „dobrého jména“. Měli schopnější právníky a ochránce. Někteří pravomocně obvinění si „odseděli“ pár let a dodnes si dobře žijí z toho, co se jim podařilo zatajit před orgány činnými v trestním řízení.

V současnosti případ realitní makléřky z Jižního Vietnamu s neuvěřitelnou zpronevěrou ve výši 299 miliard korun je příkladem, jak trestat podobné činy. Trest smrti, pokud nevrátí nejméně 3/4 dluhu a poté jí může být trest snížen na doživotí. Věřím, že se snaží zachránit a hledá peníze, kde se ještě dá. U nás trest smrti není, ale doživotí by odradilo mnohé korupčníky a tuneláře, protože tresty u nás jsou za tyto přečiny směšné. Bohužel, podmínka, vrátit alespoň ty 3/4 z ukradených peněz se nekoná, jaksi se ztrácejí v okruhu rodiny a přátel a nelze z majetku nic nalézt. Trest několik let vězení a po uplynutí poloviny trestu možnost požádat o prominutí se jim stále vyplácí.

Chtělo by to změny v legislativě, „překopat“ trestní právo a přitvrdit. Tak jako v Severní Koreji a v Jižním Vietnamu. Jen aby měli politici dobrou vůli na změnách v trestním zákoníku pracovat. Protože ekonomická situace v naší zemi je tristní, měly by být trestné činy finančního rázu příkladně trestány, padni, komu padni. Zatím se kauzy vlečou a vlečou a některé se nešetří. Asi presumpce neviny…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz