Článek
Lidé se shromažďují na ulicích a vyjadřují svou solidaritu s Palestinci. V lepším případě pouze zdůrazňují potřebu ukončení násilí a hledání mírového řešení konfliktu. Aktivisté nyní dokonce žádají konec Ireny Kalhousové, expertky na Blízký východ, coby pedagožky Univerzity Karlovy. A navíc anonymně.
Na Instagramu mi neustále vyskakují plačící a hladové palestinské děti, takže rozumím, že agitace je veliká, přesto mám pocit, že protesty až zvláštně černobílé prezentují nějaký soucit s Palestinou a velmi negativní emoce vůči Izraeli. Ačkoli to není dlouho, co jsem byla sama studentka, začínám se díky těmto událostem dívat na některé studenty a aktivisty úplně jinýma očima. Více než bojovníky za spravedlnost mi připomínají naivní děti. Děti, které to myslí dobře. A to mě mrzí, protože doposud jsem mladé „liberálnější“ skupině rozuměla.
Neumím si tyto protesty vysvětlit jinak, než že vznikají na základě jednoduché emoce „zastanu se slabšího“.
Úplně mi uniká, proč se na těchto protestech vyzývá pouze Izrael k ukončení násilí, a ne Hamás k propuštění rukojmí a vydání se Izraelcům. Je všem jasné, že početné civilní oběti na straně Palestiny jsou také proto, že Hamás používá civilisty jako štít a skrývá se pod osídleným územím?
Oběti na obou stranách jsou strašné a ani jedna názorová skupina snad nikomu toto násilí nepřeje. Nicméně neumím si představit, že by Izrael střílel do teenagerů na festivalu.
Izraelsko-palestinský konflikt má kořeny v územních nárocích obou stran na území nazývaném Palestina, které je historickým domovem jak pro Palestince, tak pro Židy. Rozhodnutí OSN z roku 1947 o rozdělení Palestiny na židovský a arabský stát vedlo k vzniku Izraele, ale odmítání této rezoluce arabskými státy vyvolalo válku a exodus palestinských Arabů, což zanechalo trvalé napětí. Můžeme tedy situaci nazvat přinejmenším složitou.
Zatímco v případě války na Ukrajině podobná skupina lidí, která dnes protestuje na podporu Palestiny, byla schopná identifikovat původního agresora a postavit se na stranu Ukrajiny, v tomto případě stojí hlasitě za Palestinou.
Zajímalo by mě, jak by podle protestujících měla reakce Izraele vypadat.
Místo balení se do palestinských vlajek, se dá minimálně říct, že situace je komplikovaná a rozhodně tragická. Přesto se určitá porce mladých lidí rozhodla pobíhat po městě zabalená v palestinské vlajce.
Že kdyby Hamás měl příležitosti a prostředky, obětí na straně Izraele by bylo daleko více a že se na takové násilí, které se stalo na území Izraele, podložené takovou ideologií, nedá vždy odpovědět domluvou, už je jen můj názor.