Hlavní obsah

Temná Stránka Nápravných Zařízení pro Mládež v USA: Trauma Místo Léčby

Foto: AI generated: gencraft.com/generate

Americká nápravná zařízení pro mládež, která měla sloužit jako bezpečné místo pro rehabilitaci mladých lidí s problémy v chování, jsou nyní terčem kritiky kvůli obviněním z různých forem zneužívání.

Článek

Nápravná zařízení pro mládež v Americe, často označovaná jako rezidenční léčebná centra nebo „programy pro problémové teenagery,“ se v posledních letech stala středem značné kontroverze. Tato zařízení, původně zamýšlená jako bezpečné prostředí pro rehabilitaci a výchovu mladých lidí s behaviorálními problémy, se čím dál více ocitají pod palbou kritiky kvůli obviněním z fyzického, emocionálního a sexuálního zneužívání, které údajně probíhá za jejich zdmi. Mnozí absolventi těchto programů, kteří nyní jako dospělí sdílejí své zkušenosti, tvrdí, že místo toho, aby jim zařízení poskytla potřebnou pomoc, způsobili jim hluboká a dlouhotrvající traumata. Do těchto zařízení byly děti proti své vůli a bez svého vědomí často uneseny uprostřed noci přímo z postele zaměstnanci nápravného zařízení.

Na Netflixu je nyní dostupný dokument Nepolepšovna: Podvody, sekty, únosy. Režisérka Katherine Kubler strávila 15 měsíců v zařízení, které je součástí „průmyslu problémových teenagerů“, a za pomoci dalších absolventů vytvořila dokument pro Netflix, který usiluje o to, aby tuto praxi jednou provždy ukončil.

Režisérka sestavuje skupinu lidí, kteří byli posláni do The Academy at Ivy Ridge, disciplinárního zařízení ve státě New York poblíž kanadské hranice, většinou ve věku 15 nebo 16 let.

Jakmile byli na toto místo převezeni, byli mladí lidé odříznuti od okolního světa, nuceni dodržovat podivná pravidla a v některých případech byli údajně fyzicky týráni, počínaje šacováním, kterému byli podrobeni při příjezdu.

Dnes již dospělí klienti zařízení hovoří o „místnosti bez kamer“, kde personál mohl manipulovat s těmi, kteří byli považováni za problémové, aniž by se obával, že budou nahráváni na video, zatímco jsou zobrazovány šokující záznamy z jiných místností vybavených kamerami. Někteří z bývalých spolužáků z Ivy Ridge říkají, že lhali o své drogové závislosti – přiznávali věci, které neudělali – aby se vyhnuli trestu, v podstatě říkali svým věznitelům to, co chtěli slyšet.

„Zacházeli s nimi jako s vězni,“ říká jeden bývalý člen personálu, který v práci dlouho nevydržel, ačkoliv vyšetřování zjistilo, že personálu bylo v podstatě řečeno, že jde o špatné děti, což ospravedlňovalo tvrdé techniky.

Podle těch, kteří program přežili, fungoval systém tak, že odečítal a přidával body za jejich chování, na základě bodů pak mohli být mladiství propuštěni. Podle absolventů ale nebylo možné se ven dostat. Byli trestáni za pokusy napsat rodičům a rodině, aby je upozornili na to, co se skutečně děje.

Zpočátku nemohli mluvit nebo se dívat z okna a za porušení pravidel byli zavřeni na samotku.

Skutečnost, že rodiče nejenže poslali své děti pryč, ale nutili je tam zůstat, je jen jedním z problémových aspektů tohoto příběhu.

Svědectví dospělých mladých lidí neustále odhaluje přetrvávající pocity zrady, což Kubler zdůrazňuje tím, že mluví o svém napjatém vztahu, po letech, se svým otcem, který je jedním z těch, kteří byli zpovídáni.

„Prodávali to jako tvrdou lásku,“ říká právník Phil Elberg, jeden z externích hlasů, které Kubler přizvala k analýze trhu s péčí o „problémové teenagery“, předtím než věnuje poslední hodinu tomu, kdo stál za Akademií a podobnými zařízeními a z nich profitoval.

Kubler po celou dobu zdůrazňuje, že není novinářka, ale někdo, kdo hledá odpovědi na to, co se tehdy stalo, a osvětluje emocionální jizvy, které přeživší z Ivy Ridge utrpěli. Ačkoliv bylo toto místo uzavřeno, její kampaň zahrnuje i úsilí ukončit podobné programy i na jiných místech.

Nečekaně se v dokumentu absolventi také smějí, když Kubler a její vrstevníci vzpomínají, vyměňují si příběhy a anekdoty o absurditách, které tehdy nemohli sdílet kvůli pravidlu „žádné mluvení“.

O uzavření nápravných center se mimo jiné snaží i Paris Hilton

Paris Hilton, kterou rodiče do podobného centra také nechali zavřít, zažila svá traumata. V její řeči zaznělo: „Moji rodiče neměli tušení; mysleli si jen, že to bude normální internátní škola,“ řekla. „A když jsem tam dorazila, žádná terapie nebyla. Byli jsme jen neustále ponižováni, zneužíváni, křičeli na nás. Žádné vzdělání. Nic jsem se tam nenaučila, kromě traumatu.“ Horší svědectví pak zazněla „Tato zařízení slibovala uzdravení, růst a podporu‘, ale místo toho mi nedovolili mluvit, volně se pohybovat nebo se dokonce podívat z okna po dobu dvou let,“ řekla Hilton. „Byla jsem nucena užívat léky a byla jsem sexuálně zneužívána personálem. Byla jsem násilně spoutána a vlečena po chodbách, svlečena donaha a vhozena do samovazby.“ Paris popsala své rodiče jako „zcela oklamané“ a svědčí, aby byla „hlasem pro děti, které ho v současnosti nemají“.

Zdroje:

https://www.nbcnews.com/politics/politics-news/paris-hilton-urges-federal-reform-youth-treatment-facilities-sharing-s-rcna159138

https://www.informnny.com/abc50-now/you-couldnt-talk-academy-at-ivy-ridge-student-recounts-horrific-conditions/

https://www.csfd.cz/film/1487290-nepolepsovna-podvody-sekty-unosy/prehled/

https://edition.cnn.com/2024/03/05/entertainment/the-program-cons-cults-and-kidnapping-review/index.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Polepšovna

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz