Hlavní obsah
Hobby a volný čas

Překvapivě časté chyby v chovu křečků

Foto: https://pixabay.com/cs/photos/k%C5%99e%C4%8Dek-klec-tv%C3%A1%C5%99e-zajet%C3%AD-hlodavec-113069/

Křeček si zaslouží prostor

Křečci, malé hlodavce oblíbené především u dětí, si často lidé pořizují jako první domácí mazlíčky. Bohužel, kvůli své velikosti a nenáročnosti na péči se stávají oběťmi nedostatečné a nevhodné péče.

Článek

Sama jsem si pořídila křečka a postupně zjišťovala, jak strašně špatně si vedeme v chovu křečků, a to zejména proto, že lidé podceňují jednu věc: křeček potřebuje úplně jinou ubikaci, než jsme zvyklí. Ve zverimexu na skutečné potřeby křečků vůbec nereagují, nebo jen velmi málo, a vesele dál prodávají malé a naprosto nevhodné ubikace pro křečky.

Mříže

Malé mřížové klece s plastovým domečkem v rohu a dvěma patry jsou pro křečka naprosto nevhodné ubytování. Křeček si v ubikaci potřebuje udržovat svůj pach a to je mnohem snadnější v kleci, kde neprofukuje. Tedy něco jako plastový či skleněný box s mřížovým víkem je pro něj vhodnější ubytování než typická klec ze zverimexu.

Rozměr

Důležitý je zejména také rozměr. Podle chovatelů je minimum velikosti ubikace u syrského křečka 80×40 cm, a to bohužel většinou nesplňuje ani největší ubikace pro křečky v běžném zverimexu.

Norování

Na rozdíl třeba od potkanů, křeček nepotřebuje klec a v ní čtyři patra a spoustu prostoru na šplhání, naopak křeček potřebuje spoustu prostoru na norování. Vhodná podestýlka by mu měla zabírat klidně větší polovinu klece. Podestýlka by měla být taková, která drží křečkem vyhrabané tunely. Tedy rozhodně ne klasické piliny.

Kolečko

Aby se křeček vyvíjel správně, nemá mít malé kolečko, ale alespoň přes 20 cm velké a ideálně dřevěné. To je další často podceňovaný aspekt v chovu křečka.

Křeček je noční tvor

Další věcí, která mě zarazila, je, jak málo je můj křeček aktivní přes den. Každý křeček to má trochu jinak, ale všichni jsou noční tvorové. Křeček se rozhodně nemá budit. To mě přivádí k názoru, že křeček není úplně vhodný mazlíček pro děti. Děti musí mít trpělivost a počkat, až se křeček sám vzbudí, což může být až dlouho po večerce.

Od chovatele vs. ze zverimexu

Ze zverimexů se dostáváme ke zvířátkům z nevhodných podmínek, nesocializovaných. Domů si můžeme přinést křečka nemocného nebo klidně březího. Proto místo podporování zverimexů, a tím pádem často i množíren, pořiďte si křečka raději od registrovaných chovatelů. Křeček bude lépe prospívat, často není o moc dražší a chovatel vám poradí, jak se o něj starat.

Foto: https://pixabay.com/cs/photos/k%C5%99e%C4%8Dek-v-kleci-mazl%C3%AD%C4%8Dek-hlodavec-13755/

nevhodné ubytování křečka

Více o bydlení křečků i s názornou ukázkou najdete například zde: https://chov-krecka.webnode.cz/bydleni-krecku/

Pokud vlastníte křečka, doporučuji se přidat také do facebookových skupin, např: https://www.facebook.com/groups/375053113844394

Zdroje:

https://www.chovatelska-stanice-luna.cz/chovatel-vs-zverimex/

https://chov-krecka.webnode.cz/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz