Hlavní obsah
Lidé a společnost

Mýty a legendy o kočkách

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
7. 8. 14:05

O kočkách se povídají různé legendy a příběhy. Někde nosí smůlu, jinde štěstí, pojďme se na některé z těchto legend podívat. Třeba také nějakou znáte?

Článek

Jak vznikla černá kočka?
Tento příběh se stal v době, kdy neexistovaly černé kočky. Kočky byly bílé, rezavé, mourovaté. V té době žil jeden muž, který byl tak moc zlý, že se s ním nikdo nebavil, dokonce ani jeho příbuzní a žil o samotě v jednom domě daleko od lidí. Ublížil tolika lidem a způsobil tolik hříchů. Jednoho dne, když venku byla zima a šíleně pršelo, k jeho dveřím přišla bílá kočka. Když muž pootevřel dveře, kočka šla do jeho domu. Muž neměl ani kočky rád, ale protože se cítil sám, tak ji teda nechal. Cosi mumlal a nadával na ni, ale nechal ji ohřát u svého krbu. Kočka u něho zůstala a postupně k sobě nalezli cestu a spřátelili se. Uplynulo několik let a muž jednoho dne pozdě večer ležel ve své posteli, oheň v krbu plápolal. Věděl, že umírá a najednou si uvědomil, kolik hříchů způsobil, kolika lidem ublížil. Umíral sám bez lásky a v zapomnění. Věděl, že půjde do pekla. Kočička mu ale hupsla na hrudník a podívala se mu do očí, muž přikývl a kočka také. Kočičí bílý kožíšek začal postupně černat a muž si uvědomil, že ta kočka z něho bere veškeré hříchy, které udělal. Když byla celá černá, naposledy vydechl a věděl, že půjde do nebe. Tak vznikly černé kočky. Někteří lidé tvrdí, že černé kočky nosí smůlu, že patří ke zlým lidem a čarodějnicím, ale to není pravda. Ty černé kočky jsou naopak nejvíce obětavé. Italové například věří, že když se na postel nemocného sedne černá kočka, že brzy zemře.

Japonská legenda o kočkách
V Japonsku je jistá legenda a dle ní platí toto: Pokud se někomu zatoulá kočka, tak stačí všem kočkám, které dotyčný potká říct, že hledá kočku či kocourka. Kocourka nebo kočku popsat, říct, jak se jmenuje. Kočičky mezi sebou komunikují. Postupně si poví mezi sebou, že tento člověk hledá svou kočku a kočička se to dozví a navrátí se domů. Kočky ničí negativní energii. O kočkách se říká, že kočky velmi dobře poznají, kdo je hodný a kdo zlý. Když máme doma kočku, tak do našeho domu nepřijde démon či negativní energie.

Maneki Neko
Maneki Neko je zlatá soška mávající kočky, kterou můžeme vidět třeba v japonských či čínských restauracích, v některých vietnamských obchodech a podobně. Tato kočka symbolizuje štěstí, zdraví, radost, prosperitu. Přeje nám vše dobré a ovšem i hodně peněz. Podle pověsti dávno jeden mnich kdesi v horách v Japonsku byl hodně chudý a měl kočku. Tu noc byl hrozný nečas a jeden tulák se schoval pod stromem hned u kláštera. Kočka vyšla z kláštera a pozvala tuláka dál, mnich ho nechal přespat, nakrmil ho. Další den se ukázalo, že ten tulák je velmi bohatý a mnichovi na klášter a pro něho dal hodně peněz jako poděkování. Od té doby tedy se tato soška mávající kočky různě daruje v některých asijských zemích a symbolizuje zdraví, lásku a prosperitu i štěstí. Těch legend o kočkách je hodně, v dalším článku povím další z nich.

Zdroje:

https://www.nipponcec.cz/index.php?page=clanky-detail&id_cl=43

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz