Hlavní obsah
Rodina a děti

Co přibalit dětem ke čtení na prázdniny - komiks, klasiku, nebo manga?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: John Morgan Caught Reading

Knížka nebo časopis jsou perfektním společníkem pro děti „odříznuté“ od elektronických vymožeností civilizace.

28. 7. 7:00

Komiks, nebo knížku? Také řešíte, co dětem přibalit na tábor, aby se nenudily při poledním klidu? Zvlášť tam, kde nejsou vítány mobily, tablety ani jiná elektronika.

Článek

Záleží samozřejmě na věku a na čtenářské zdatnosti dotyčného nebo dotyčné. Vyhnu se teď doporučování Harryho Pottera, což je u většiny dětí jistota, ale bohužel „profláklá“ díky filmům, takže každé překvapení je už většinou prozrazené.

Pokud je dítko nečtenář, případně se hůř seznamuje, sáhla bych asi po sešitech kreslených příběhů. Sázkou na 100 % je český Čtyřlístek ve všech formách - od časopisů přes kompilace zpravidla po čtyřech příbězích až po knížky. Získávat nové kamarády se ale dá i pomocí Asterixe, Garfielda, Tintina a samozřejmě všech hrdinských eposů typu Spiderman, Batman a dalších.

Teenagerům spíš budou sedět oblíbené manga příběhy - nedávno dokonce vyšel k mému překvapení jeden inspirovaný českými dějinami a pověstmi, nazvaný Dívčí válka. Pravda, pro Čecha je propojení mýtické Šárky s vojevůdcem Janem Žižkou poněkud přitažené za vlasy, ale nic to nemění na dobře nakresleném a svižně vyprávěném příběhu o příkoří a pomstě.

Pro čtoucí děti je samozřejmě výběr mnohem širší. Za sebe se přimlouvám u těch mladších (2.-4. třída) za klasiku v podobě Dětí z Bullerbynu - ověřovala jsem si i na svých ratolestech, že jim stejně voní dobrodružství šestice kluků a holek ze švédského venkova, jako se líbil kdysi mně.

Dokonalým propojením je dobrodružství s kapkou detektivky - tady s klidem doporučím sáhnout třeba do vlastní knihovny a vylovit ze zadní řady Vlaštovky a Amazonky z pera Arthura Ransoma, nebo zalovit v příbězích Správné pětky - čtyř sourozenců s obrovským psem, kteří tráví své prázdniny hlavně v přírodě a tu a tam odhalí nějakou tu nepravost. Enid Blytonová jich napsala 21 a všechny existují i v češtině, byť po několika už vám přijde, že se trochu opakují.

Absolutně prázdninovou atmosférou začínají také nesmrtelné Luisa a Lotka od Ericha Kästnera o setkání rozdělených dvojčat, které se domluví a pokusí se dát maminku s tatínkem zase dohromady.

A co vy? Máte nějaké tipy, co dětem nebo vnoučatům podstrčit do batohu na prázdniny, aby se nenudily? Sem s nimi a díky předem!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz