Článek
Nešlo samozřejmě o žádného obyčejného pochůzkáře z Azurového pobřeží, ale nezapomenutelného Cruchota v podání Louise de Funès v sérii 6 filmů Četník ze Saint Tropez.
Ačkoliv byly filmy natáčeny během šedesátých a sedmdesátých let minulého století a na spoustu gagů už se dnes díváme jinýma očima, pořád jde o jedny z nejlepších francouzských komedií, které z krásného městečka udělaly celosvětově proslulý bod na turistických mapách.
Přispěla k tomu i krásná Nicole, zprvu trochu uťápnutá holčina z podhůří Alp, která ale nezatrpkne, když se jí místní zlatá mládež začne posmívat. Naopak se rozhodne s tím něco dělat, aby se stala královnou místních večírků. Pak už jejím přátelům ani nevadí, že tatínek nosí propocenou uniformu a srandovní čepici, zvlášť když se ukáže, jak může být četnický život vzrušující a dobrodružný.
A právě onou dceru si zahrála půvabná Geneviève Gradová, které v době natáčení prvního „četníka“ bylo rovných 20 let.
Rodačka z Paříže sice původně toužila po kariéře tanečnice, ale nakonec ji přilákal svět filmu. Sice v prvních konkurzech neuspěla, nakonec se jí podařilo získat roli v Kapitánu Fracasse. V romantické komedii se objevila po boku všech, kteří v té době něco na francouzských plátnech znamenali - Jean Rochefort, Louis de Funès, Philippe Noiret, ale hlavně idolu všech paní a dívek Jean Marais.
Geneviève se v kostýmní roli herečky Isabel, která zamotá hlavu i šlechticům, mezi nimi rozhodně neztratila, takže to vypadalo, že má do světa filmu dveře otevřené. O to větší byl pro ni šok, když nezískala hlavní roli v Angelice, markýze andělů, což byl i na Francii v roce 1964 mimořádný projekt. Na druhou stranu, konkurence byla silná - o Angeliku měly zájem i Jane Fonda, Brigitte Bardot a Catherine Deneuve.
Jenže se ukázalo, že prohra byla vlastně výhrou. Vzpomněl si na ni Louis de Funès a doporučil ji do role své dcery v právě připravované malé letní komedii „Četník ze Saint Tropez“. Geneviève ji přijala a stejně jako ostatní na place si od ní moc neslibovala. Možná proto byla ve své roli uvolněná a přesvědčivě „vystřihla“ roli teenagerky, která postupně objevuje, co všechno v ní je. Dokonce si tu zazpívala i legendární písničku The Troops of St. Tropez (1964) • „Douliou Douliou Saint-Tropez“ 4K & HQ Sound.
Z filmu se ale jako zázrakem stal hit, který si postupně vyžádal pokračování. Geneviève se objevila ještě v Četník v New Yorku a Četník se žení, ale pak už obsazena nebyla, dějová linka se vydala v dalších třech dílech jinudy a její místo tak trochu přebrala Claude Gensac, coby Cruchotova manželka.
Po Četnících sice ještě hrála Geneviève v dalších deseti filmech, ale žádný z nich už nedosáhl slávy prázdninových komedií ze Saint Tropez. Postupně se tedy zaměřila na jiné obory - obchodovala se starožitnostmi, pracovala jako asistentka produkce a nakonec se našla v pořádání kulturních akcí ve Vendôme, kde spolupracovala s Annie Chaplinovou, dcerou Charlieho Chaplina.
Když před pár dny v úctyhodných 80 letech Geneviève Gradová zemřela, odešla jako herečka, které se dostalo té výsady, že ve své zásadní roli už nikdy nezestárne. Navždycky bude zpívat, tančit a rozdávat francouzské „vievre la vie“ v prosluněném Saint Tropez. A díky za to, milá Geneviève!
Pro kontext: