Hlavní obsah
Cestování

Chcete zažít podzemní dobrodružství v Budapešti?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Christo/Wikimedia Commons, Attribution-Share Alike 4.0 International

Vstup do nejstarší linky M1 budapešťského metra není nijak hluboký.

8. 11. 7:00

Nejstarším evropským metrem se může chlubit Londýn, kde se pod zemí jezdilo už od roku 1863. Pokud ale budeme brát jen pevninský kontinent, možná vás překvapí, že nejstarší podzemka jezdí nedaleko.

Článek

Po rakousko-uherském vyrovnání se Uhrové pustili do budování výstavního hlavního města, které mělo zastínit i nedalekou císařskou Vídeň. Aby bylo co největší, spojily se hned tři města dohromady - Buda, Óbuda a Pešť. V roce 1873 tak vznikla velká Budapešť, pro kterou nebylo nic nemožné.

Přírodní rozdělení řekou Dunaj určovalo ráz jednotlivých částí souměstí propojeného novým visutým Alžbětiným mostem pojmenovaným po právě vládnoucí uherské královně a manželce Františka Josefa II. Uhrové jí tak jen vraceli její náklonnost, kterou jim za léta svého panování prokazovala.

Kromě honosné budovy parlamentu vznikly i široké bulváry, z nichž nejpřepychovější byla Andrássyho třída. Na ní se mimo jiné nachází i výstavní budova Opery, podle odborníků třetí nejlepší operní dům v Evropě - hned po milánské La Scale a pařížské Opeře.

To, co nás ale dnes zajímá, se skrývá pod povrchem Andrassyho třídy. Ano, právě tady, jen pár schodů pod silnicí vede 5 kilometrové metro doslova vyvzdorované z ne úplně ideálního podloží.

Přes nelehké podmínky se dělníkům Budapešťské železniční společnosti podařilo za rekordních 20 měsíců vybudovat nejen tunel, ale i 11 stanic, a to 3 metry pod povrchem. Stropy proto podpírají elegantní litinové sloupky.

Foto: Random Photos 1989, Wikimedia Commons, CC BY SA 4.0

Jedna z 11 zastávek historické, ale stále funkční trasy M1 budapešťského metra.

Termín otevření byl neúprosně stanoven na rok 1896, kdy se mělo velkolepě oslavovat 1000 let od příchodu Uhrů do Panonie. Secesně laděné metro bylo původně obsluhováno stylovými dřevěnými vagóny, které později vystřídal modernější typ.

Pokud máte nejvíc zkušeností s pražským metrem sovětského typu, bude pro vás historická trasa M1 jako výlet do minulosti městské hromadné dopravy. Své kouzlo má i původní výzdoba z bílých a červenohnědých kachlíků, která se na většině zastávek dochovala.

Foto: Random Photos 1989, Wikimedia Commons, CC BY SA 4.0

Původní výzdoba historických stanic

Mimochodem, jestli se budete chtít o nejstarším pevninském metru v Evropě dozvědět víc, je vám k dispozici muzeum metra na někdejší zastávce Deák Ferenc tér, kde je kromě celé řady zajímavostí z budování všech čtyř linek maďarského metra k vidění třeba i restaurovaný dřevěný vůz z původní linky M1.

Foto: Christo/Wikimedia Commons, Attribution-Share Alike 4.0 International

V takovém typu vozu kdysi budapešťským metrem cestoval i císař František Josef II.

Až příště pojedete do Budapešti - třeba na zdejší vyhlášené adventní trhy - určitě si vyšetřete čas i na jízdu nejstarším metrem na našem kontinentu. Je to zážitek nejen pro milovníky všech dopravních prostředků, ale i pro nás „obyčejné cestující“.

Více informací najdete:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz