Článek
Asi největší zájem bude letos o nově otevřenou Arnoldovu vilu v Černých polích, která sousedí se slavnou vilou Tugendhat. Vila s věžičkou a art deco prvky byla jednou z prvních staveb nad městským parkem Lužánky a díky ní si dosud opomíjeného jižního svahu povšimli i další bohatí investoři, kteří sem později usadili svá sídla.

Původní stav Arnoldovy vily před opravou
Rodina Hožova, která ji vlastnila, byla bohužel pro svůj židovský původ zcela zdecimována za druhé světové války. Ve vile se v dubnu 1945 na čas usadila Rudá armáda, a později se objekt dostal do brněnského městského bytového fondu.
Před pár lety měla Arnoldova vila mimořádné štěstí. Z osudu totální ruiny, která sloužila řadu let jako mateřská škola, a dokonce jí hrozila i demolice, unikla jen díky spolku nadšenců z Kulturního centra Josefa Arnolda, kteří prosadili její jmenování kulturní památkou a dobrovolnicky pomáhali při jejím prvotním zajištění.
Díky společné snaze a získání grantů se z ní vyloupl další z architektonických skvostů kolem Schodové ulice, který dnes kromě expozice vítá návštěvníky i příjemně upravenou zahradou s řadou posezení a stylovou Cecilia Café pojmenovanou po bývalé majitelce Cecilii Hože. Do „Arnoldky“ je vstupné zdarma, jen se musí zájemci předem registrovat na stránkách Muzea města Brna.

Opravená Arnoldova vila
Kromě stálic Brněnské muzejní noci, jako je pavilon Athropos, Besední dům, Moravská galerie, Národní technické muzeum, Centrum Mendelianum či Muzeum vlakové pošty se mohou návštěvníci vypravit i do kina Art, kde si zahrají přímo na plátně nebo do Institutu paměti národa, kde se chystá speciální workshop pro děti i dospělé. Zajímavá bude i nová expozice Galerie Industria v areálu Nové Zbrojovky nebo Malý Mehrin s 3D expozicí Židé na Moravě a projektem na vybudování Moravského židovského muzea.
Obejít všech 53 zastávek za jednu noc není v lidských silách, navíc počítejte s tím, že zájemců o prohlídky jednotlivých lokalit se sejde mnoho. Zvlášť, jestli bude pěkné počasí. Navíc je dobré si zjistit na webu akce, kde je třeba se předem kvůli omezenému počtu návštěvníků předem zaregistrovat.
Ideální je si trasu předem naplánovat, některé zastávky, jako Podhorácké muzeum v Tišnově nebo Památník písemnictví na Moravě v rajhradském klášteře jsou poněkud „z ruky“.
Proto už tradičně vypravuje brněnská MHD speciální linky zdarma, které návštěvníky rychleji přepraví přímo mezi jednotlivými „štacemi“.
Pro další informace: