Hlavní obsah
Aktuální dění

Kdy už bude hotová klíčová brněnská estakáda v Maloměřicích? Přijďte se podívat

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: se souhlasem Metrostav

Vizualizace právě vznikající části Velkého městského okruhu Brno

7. 9. 7:00

Jedním z míst, kde jde v Brně řidičům o infarkt, je část mezi Husovickým tunelem, Tomkovým náměstím a Svatoplukovou ulicí. Jde o klíčovou městskou trasu od Svitav k přivaděči D1 a na Vyškov.

Článek

Denně tu projíždí desítky tisíc aut, autobusů, trolejbusů a dodávek, občas si tudy střihne cestu i nějaký ten kamión.

Od června 2021 je celá cesta navíc komplikována stavbou Velkého městského okruhu (VMO), který povede mezi čtvrtí Maloměřice a Tomkovým náměstím. Součástí stavby je také estakáda přes Maloměřické seřaďovací nádraží, jejíž impozantní sloupy a mostovka si zatím vyžádaly desítky tisíc kubíků betonu a tisíce tun betonářské výztuže.

To vše probíhá za plného provozu – automobilového i vlakového, protože celá stavba estakády navíc překlenuje i železniční koridor na Českou Třebovou[ŠM1] . Pro projíždějící je to zážitek sledovat, jak estakáda roste coby „live building reality show“, ale o to náročnější je to pro zaměstnance firem Metrostav DIZ, Metrostav TBR a Firesta. Klobouk dolů, jak to všechno zvládají.

Oproti výchozím plánům občas nastane ne vždy vítané překvapení, třeba když se při stavebních pracích najednou objeví podzemní prostor (chodba), který není zaznamenán v žádných dostupných historických pramenech. Takový „objev“ si samozřejmě vyžádal úpravu založení opěry mostu.

Více než půlkilometrová estakáda spolu se zbytkem trasy VMO by se měla dostat do plného provozu koncem roku 2024, kdy odlehčí „tragickému“ úseku kolem Židenických kasáren. Navíc nedaleko roste celá moderní čtvrť Nová Zbrojovka, která bude znamenat další zátěžovou zkoušku pro brněnskou dopravní situaci, takže každé ulehčení je jen k dobru.

Vítanou změnou je od srpna možnost jet po VMO opět dvěma pruhy v obou směrech, a to již po nově vybudované trase. Ještě donedávna se totiž jezdilo ve směru na Tomkovo náměstí po provizorním mostě s omezenou rychlostí. Kdo mohl, raději se úseku dobrovolně vyhýbal a volil jinou cestu.

Celkové náklady na vybudování tohoto úseku Velkého městského okruhu v Brně jsou ve výši 2,356 miliardy Kč, přičemž hlavní část nákladů nese Ředitelství silnic a dálnic ČR. Město Brno uvolnilo na stavbu 175 mil. Kč.

Pokud chcete zažít výjimečnou procházku tudy, kde časem „posviští“ tisíce aut denně, pak můžete vyrazit 9.9.2023 na pěší prohlídku v rámci Dne otevřené estakády. Den otevřené estakády | Facebook

Mimochodem novou estakádou celé „dobrodružství“ zdaleka nekončí. Časem by na ni měl navázat Vinohradský tunel. Ještě v letošním roce by měla začít ražba průzkumné štoly, která má sloužit jako podklad pro projektovou přípravu. A pak, že je v Brně nuda.

Za informace děkuji vedoucímu projektu za Metrostav DIZ Martinu Šťávovi.

Foto: se svolením Metrostav

esta1

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz