Článek
Jde o příležitost, jak se třeba během vánočních prázdnin jít pobavit s celou rodinou a nikomu nebude divné, že i dospělí se alespoň na chvíli nadšeně vrátí do dětství.
Smysl pro hru a fantastické nápady provází Pavla Macka už 75 let (narodil se 19.12. 1947, takže opavská výstava je i malou gratulací k jeho narozeninám). Díky lásce ke dřevu se vyučil truhlářem. Pracoval ale také jako sanitář, řidič poštovního auta, lesní dělník, rentgenový laborant a stavitel šapitó v cirkuse.

Hybohled Pavla Macka
Přes čtyři desítky let je Mackovou domovinou Francie. Za své dřevoryty obdržel už v roce 1986 Cenu Jean Chéze. Před časem se pustil do tvorby hybohledů - skříněk různých tvarů a barev ukrývajících pohyblivou scénku, kterou si pomocí kliky nebo spínače divák sám uvede do provozu.

V rámci opavského Imaginária je vystaveno na dvě desítky hybohledů a každý s jinou tématikou.
Kromě výstav ve Francii a v Česku se Macek účastní třeba i festivalů loutkové tvorby a všude se jeho „kouzelné skříňky“ těší zájmu malých i velkých návštěvníků.
Uznejte sami, kdy by občas nechtěl nahlédnout klíčovou dírkou nebo kukátkem, co se děje „za dveřmi“. A že je na co se dívat - z mořských vln se vynořuje Moby Dick, v oáze stojí beduínská kavárna, příště na vás vykoukne Golem, nebo navštívíte město ve vichru, a třeba se dostanete i na Matějskou pouť.

Zahrada v Edenu aneb když si Adam s Evou hrají na honěnou
Kromě reálných prostředí (Karlův most, manéž s krotitelem dravé zvěře) vytváří Pavel Macek i naprosto unikátní krajiny plné fantastických postav. A tak se můžete těšit na začarovaný les či doslova slet strašidel a strašidýlek.

Sněm strašidel
Více informací najdete: