Hlavní obsah
Názory a úvahy

Půjdete v Číně za tričko s Mickey Mousem rovnou do vězení?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: sgroya, Wikimedia Commons

„Nevinné oblečení“ se stává trnem v oku čínských soudruhů.

8. 9. 11:54

Po zákonu o bezúhonné morálce, kdy je každý Číňan bodován a podle počtu bodů sankcionován třeba tím, že nemůže cestovat, se teď soudruzi hodlají zaměřit na oblečení.

Článek

Diktát módy je občas pěkně bláznivý, a tak se jednou nosí trička nad pupík, jindy kalhoty jak z tureckého harému a příště třeba tříbarevný účes a oční linky až za ucho.

Nejsvobodomyslnější je v tomhle ohledu Londýn. Kdo tam jednou byl, asi mi dá za pravdu, že co chodí po Piccadilly nepovšimnuto, by si v Praze nejspíš zasloužilo pozdvižené obočí a v Horních Kotěhůlkách rovnou veřejný pranýř.

Je to součástí demokracie, aby se každý oblékal a česal, jak chtěl, aniž by urážel city a vkus svého okolí. Pravda, když už to přežene, jako třeba módní návrhářka Bianca Censori a chodí po světě na způsob chytré horákyně oblečená/neoblečená, měl by problém téměř kdekoliv.

Na druhou stranu jsou tu země, kde ranní otázka „Co dnes na sebe?“ začíná mít existenciální příchuť. Možná se ještě najdou pamětníci, kteří si vzpomenou, jak mohutně byli českými soudruhy začátkem 50. let zatracováni „pásci“ v barevných košilích (mladší je znají z filmu Šakalí léta).

V Pelíšcích se zase řešily dlouhovlasé „máničky“, které příslušníci SNB tak rádi stříhali dohola. Sen o tuzexových džínách měl nejspíš každý, kdo dospíval v 80. letech minulého století.

V Číně si teď soudruzi v rámci přitahování pomyslných opratí morálky vymysleli zákon, který zakazuje „oblečení urážející city národa“. Odsouzenému podle něj hrozí 15 dnů za mřížemi nebo vysoká pokuta (v přepočtu až 15 tisíc korun).

Problém je, že v zákoně se nikde přesně neříká, o jaký typ oblečení by mohlo jít. Domyslete si sami - třeba indický turban či jiná etnická pokrývka hlavy, ale - dovedeno ad absurdum - klidně i tričko s „nepřátelským“ Mickey Mousem, Hallo Kitty nebo jiným popkulturním symbolem.

Sotva Číňané zvedli hlavu po kulturní revoluci a začali se trochu rozhlížet po světě, už jim jejich gerontorežim zase přikazuje a zakazuje, co dělat a co už ne.

Je otázka, jak na podobné absurdity bude reagovat mladá, poměrně zcestovalá a světaznalá generace. Jestli opět skloní hlavy a bude poslouchat „moudřejší“ předky nebo se proti nim nakonec vzbouří, což ale bohužel není úplně styl čínského lidu.

Nevím, jestli si soudruzi představují, že se mladí lidé poslušně oblečou do maoistických uniforem nebo jim rovnou nařídí, aby nosili místní kroje. Každopádně je dobře, že náš krteček už je z čínského područí venku. Třeba by teď už v Číně neprošel ani on.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz