Hlavní obsah
Lidé a společnost

SNP - co vám to dnes ještě říká?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: knihoMolka

Náměstí SNP už není v posledních letech tak obvyklé, podle mapy.cz by kromě toho v brněnských Černých Polích (na snímku) mělo být ještě jedno v Ostravě

29. 8. 10:05

První ideologická nástěnka, která nás pravidelně vítala na začátku září ve škole byla ta k Slovenskému národnímu povstání.

Článek

Slovenské národní povstání totiž mělo tu „smůlu“, že začalo v roce 1944 na samém konci srpna, konkrétně 29.

Zatímco Čechy a Morava byly v té době už pátým rokem protektorátem, tedy de facto obsazenou zemí řízenou z Berlína (byť tu byl prezident Emil Hácha, v té době už těžce nemocný, a národní vláda téměř bez pravomocí), Slovensko mělo stále svůj samostatný stát.

To se ale právě koncem srpna mělo změnit. Už od 12.8. bylo vyhlášeno stanné právo a 26.8. oznámil ministr vnitra Alexandr Mach okupaci země německým vojskem. O čtyři dny později vyzval slovenský prezident Josef Tiso všechen lid, aby spolupracoval s německými vojáky.

Nebyla to akce z čista jasna, ale reakce na stále mohutnější partizánskou činnost, která připravovala půdu pro příchod postupující Rudé armády. Už od jara se navíc chystalo skupinou slovenských důstojníků vojenské povstání.

Rozhodně v té době nebylo jasné, kam bude Slovensko po válce směřovat - jednou z možností bylo obnovení Československa, ale další variantou mohlo být začlenění do Svazu sovětských socialistických republik, jak si to přál a psal o tom Stalinovi pozdější československý prezident Gustáv Husák.

Okupace Slovenska Němci postupovala ze tří stran - z Polska, z Čech a z Maďarska. Centrem povstání se stala Banská Bystrica. Přes výzvy o pomoc jak západním, tak i východním spojencům se povstání podařilo do října zlikvidovat a jeho hlavní přeživší organizátoři byli později popraveni.

Některým se ale podařil únik do hor a ti se pak vesměs přidali k partyzánských oddílům, které pomáhaly mj. při průchodu Rudé armády Dukelským průsmykem.

Pokud si chcete osvěžit vzpomínky ze školních let, případně se o Slovenském národním povstání dozvědět víc, můžete se třeba vydat Cestou hrdinů SNP. Celá měří 750 km a menší část je dokonce i na našem území.

Více se dozvíte zde:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz