Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Zlatice na vás zapůsobí jako povolený jarní doping uprostřed zimy

Foto: knihoMolka

Sníh je sice v únoru spíš vítanou součástí přírody, ale pokud už se vám stýská po jaru, není nic jednoduššího, než si jej doma svépomocí vykouzlit.

Článek

Jestli nejste jako já příznivcem průmyslově ve velkém pěstovaných primulí, tulipánů nebo jiných jarních květin, nezbývá než se spolehnout sami na sebe.

Určitě někde kolem vás roste keř „zlatého deště“, správně zlatice evropské (lat. forsythia europaea). Když si pár větviček odnesete domů, snad se na vás nikdo zlobit nebude. Pak jen ponořte pruty na 2-3 hodinky do teplé lázně, abyste je „probudili“. Poté je vložte do vázy a denně jim dopřejte čerstvou teplou vodu. Zhruba po týdnu se můžete těšit na záplavu zlatých květů, i když bude venku třeba pod nulou.

Možná se to na první pohled nezdá, ale zlatice je keř z čeledi olivovníkovitých, který k nám doputoval ze středomoří. Její příbuzní pocházejí dokonce až z východní Asie a podle vědců se jim podařilo přežít dokonce i dobu ledovou.

Výhodou zlatice je snadné množení, poradí si s ním i úplný zahradnický začátečník. Nejjednodušší způsob, jak vypěstovat nový keř, je hřížení. Znamená to, že několik krajních prutů ohnete k zemi, přikryjete je uprostřed hlínou, zatížíte kamenem a konec prutu necháte trčet ven. Pak už stačí jen trpělivost a za 2 - 3 roky můžete spojení s mateřskou rostlinou přerušit, mladý keřík opatrně vyrýt a přesadit. Nezapomeňte jej pár týdnů zalévat, zvlášť, když nebude pršet.

Foto: Ivana Kruljević/wikimedia.commons/CC-BY-SA-4.0

Zlatice evropská obvykle kvete během března a dubna

Zakořeněná zlatice je poměrně nenáročná na půdu i na zálivku, raději má ale slunné než zastíněné místo, kde má tendenci kvést míň bohatě. Vyplatí se ji držet řezem v určitých mantinelech, aby vám „nepřerostla“ přes hlavu, jinak z ní můžete mít klidně přes 3 metry vysoké houští. Hlavně se zaměřte na staré pruty, které snadno rozeznáte na první pohled díky tmavšímu zabarvení kůry. Ideální je zlatici prořezat a zkrátit hned po odkvětu, aby měla dost času obrůst novými pruty.

Můžete si ale dát tu práci, kdy odstraňováním vedlejších prutů vypěstujete jeden kmínek a na něm pak řezem upravíte korunu. Taková zlatice vypadá v květu zvlášť efektně, jen musíte počítat s tím, že pokud ji něco nebo někdo poškodí, přijde celá práce vniveč.

Na druhou stranu jsou zlatice vděčnou součástí živých plotů, jen musíte počítat s tím, že na zimu vám opadají. Proto je dobré je nakombinovat s dalšími keři, které zůstanou buď stálezelené i během chladné části roku, případně neshazují hned na podzim listy (dub, buk).

V tradiční čínské medicíně se výtažek z listů a semen forsythie používá jako antiseptikum při bakteriálních infekcích, její plody pomáhají posilovat srdce a zmírňují zvracení. Dovede také potlačit srážení krve a stimuluje dělohu, což ji ovšem vyřazuje z nabídky bylin používaných během těhotenství.

Radost vysazením zlatice uděláte nejen sobě, ale i včelám, pro které představuje jednu z prvních bohatých medonosných rostlin, a také housenkám motýlů, které si pro změnu s chutí dopřávají její listy.

Pro další informace:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz