Hlavní obsah
Umění a zábava

Židovská duše se vrací vlakem do Brna na Štetl fest

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Vít Švajc/wikimedia.commons

Vila Tugendhat je jedním z pokladů, které židovská komunita Brnu zanechala.

30. 8. 11:01

Po loňském prvním ročníku se na přelomu srpna a září Brno opět stává hostitelem Štetl festu - největšího multižánrového festivalu židovské kultury v České republice.

Článek

Má to svou nepochybnou logiku - právě Brno za mnohé vděčí svým židovským obyvatelům, kteří tu v 19. století vybudovali nejen „moravský Manchester“ - unikátní továrny na výrobu nejjakostnějších látek vyvážených do celého světa, ale i celou řadu dalších institucí a architektonických skvostů.

S židovskou komunitou jsou dodnes svázány skutečné klenoty, kterými se Brno pyšní - Löw-Beerova vila, vila Stiassni a samozřejmě nejslavnější vila Tugendhat.

Na co už Brno tak pyšné není je fakt, že pokud brněnští Židé včas neodešli do exilu, byl jejich osud více méně zpečetěn. Z Brna bylo vypraveno během války celkem 12 transportních vlaků, které odvezly celkem 10 080 osob. Konce války se dočkalo 841 z nich.

Moravská metropole tak ztratila třetinu své duše a o další třetinu přišla vzápětí - to když byli pro změnu po válce odsunuti i její němečtí obyvatelé.

Alespoň drobou splátkou se už podruhé stává Štetl fest, který od 31. srpna do 3. září přinese na nejrozmanitějších místech oslavu židovské kultury.

Na návštěvníky čeká tradiční klezmer muzika, chasidské písně, úvod do hebrejštiny, ale i položení nových kamenů zmizelých (malé pomníčky v dlažbě před vchody do domů, odkud byli Židé deportováni), prohlídka brněnského židovského hřbitova, výstavy, přednášky a řada dalších akcí.

Speciální sekcí jsou vzpomínkové akce, výstava a odhalení památníku na 5. vlakovém nástupišti Hlavního nádraží Brno, odkud vyjížděly za druhé světové války transportovaní na svou poslední cestu. Vlak je totiž letimotivem letošního ročníku festivalu - ať už představoval naději a cestu za svobodou, nebo naopak poslední cestu beznaděje.

Více informací najdete na:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz