Hlavní obsah

Oslabení práv věřitelů, a vychýlení práva ve prospěch dlužníků vede ke snížení vymahatelnosti práva

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Se souhlasem Mgr. Jana Mlynarčíka

Mgr. Jan Mlynarčík, prezident Exekutorské komory

Oslabení práv věřitelů a složitý exekuční proces vedou k poklesu vymahatelnosti práva, což ohrožuje nejen věřitele, ale i dlužníky a celou ekonomiku. Exekutoři varují před dalším uzavíráním úřadů.

Článek

Exekutorská komora České republiky varuje před vážným oslabením práv věřitelů v důsledku složitého exekučního řízení, což má za následek pokles efektivity vymáhání pohledávek. Tento proces se stává stále složitějším a vedl k uzavření několika exekutorských úřadů; minimálně deset soudních exekutorů plánuje ukončit svou činnost v následujícím roce. Noví zájemci o tyto pozice se však dlouhodobě nehlásí, což je významný problém.

Jan Mlynarčík, prezident Exekutorské komory, poukazuje na alarmující situaci, kdy od roku 2001 došlo ke 52 novelizacím exekučního řádu. Zásadní vychýlení nahlíží na nezabavitelnou částku u srážek z příjmu, která byla v letech 2018 až 2023 upravena desetkrát a vzrostla o více než 100 %.

„Dnes jsem obdržel další tři oficiální rezignace soudních exekutorů a dalších sedm exekutorských úřadů je dlouhodobě neobsazeno,“ poznamenal Mlynarčík. Podle něj se exekutoři dlouhodobě potýkají s byrokracií a komplikovanou legislativou, která negativně ovlivňuje vymahatelnost práva. Nastavení srážek ze mzdy a výše nezabavitelné částky je zastaralé a neodráží aktuální ekonomickou realitu, zejména v kontextu inflace.

Mlynarčík upozorňuje, že snížení počtu exekutorských úřadů přímo neovlivňuje počet exekucí, ale může mít dlouhodobě negativní dopady jak na věřitele, tak na dlužníky. U dlužníků může akumulace dlužných částí vést k dalším problémům a finančním potížím. Tato situace pouze zhoršuje už tak napjatou situaci na trhu a ztěžuje vymahatelnost práva.

Dědictví exekučního řádu a vliv pandemie

Před téměř čtvrtstoletím byl v České republice legislativně zakotven exekuční řád, který definoval pravidla vymáhání pohledávek. V období koronavirové pandemie a energetické krize bylo právo jednostranně vychýlené ve prospěch dlužníků. Post-pandemická situace se však nezměnila a dlužníci zůstávají ve výhodnějším postavení než věřitelé.

„Politici přistupují k vymáhání práva pod vlivem neziskového sektoru, který hájí jen zájmy dlužníků,“ varuje Mlynarčík. Vyzývá k celkovému pohledu na problém, který se týká nejen věřitelů, ale i daňových poplatníků, kteří čelí neuhrazeným pohledávkám například vůči finančním úřadům, zdravotním pojišťovnám či České správě sociálního zabezpečení a dále doplnil: „Často se zapomíná na to, že neuhrazené a nevymožené pohledávky na daních, sociálním a zdravotním pojištění zaplatíme my všichni, tedy ostatní daňoví poplatníci. Stejně tak neuhrazené pohledávky velkých věřitelů uhradí koncoví zákazníci, protože každý rozumný podnikatel tyto ztráty promítne do cen svých výrobků a služeb. Pokud stát ulevuje dlužníkům, zároveň tím zhoršuje podmínky pro všechny ostatní, kteří své závazky splácí řádně a včas.“

Vyzýváme k reformě exekutorského tarifu

Soudní exekutoři, spolu s advokáty a notáři, patří mezi klíčové právnické profese. Podle Libora Vávry, prezidenta Soudcovské unie, je pro efektivní fungování exekutivního systému nutné mít dostatečný počet exekutorských úřadů. Nedostatečné pokrytí by mohlo zpomalit soudní řízení.

Současná vláda aktualizovala všechny právnické tarify od advokátního až po notářský. Pouze exekutorský tarif stále čeká na úpravu, která bude odrážet současnou ekonomickou situaci. Je potřeba zdůraznit, že odměny a náklady soudních exekutorů se nehradí ze státního rozpočtu. Náklady exekuce musí zaplatit dlužník, který nesplnil povinnost uloženou mu rozsudkem soudu, platebním rozkazem nebo daňovým výměrem. Náklady exekuce tedy nehradí ostatní daňoví poplatníci, což je spravedlivé a také správné.

„Spravedlivě nastavený exekutorský tarif bude jedním z pozitivních předpokladů, který povede k zachování potřebné sítě exekutorských úřadů a přivede k této právnické profesi mladé absolventy,“ řekl Jan Mlynarčík.

Pokud nedojde k zásadním změnám, současná situace by mohla vést k dalšímu zhoršení vymahatelnosti práva a tím

i k negativnímu dopadu na celou českou ekonomiku. Vzhledem k neustále rostoucímu počtu exekucí a rostoucímu počtu dlužníků je klíčové jednat.

Autor: Karolína Svobodová
Zdroj: Exekutorská komora České republiky

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz