Hlavní obsah
Cestování

Nedvědicko je pohádková Vysočina

Foto: Koruna Vysočiny

Hrad Pernštejn

Na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se nachází kouzelný region Nedvědicko, obklopený deseti obcemi s bohatou společnou historií.

Článek

Území v údolí řeky Svratky osídlené už v raném středověku je typické krásnou přírodou, malebnými údolími uprostřed členitých kopců a velkou pestrostí památek a dalších turistických cílů. Nevynechejte perlu gotické architektury, městskou památkovou zónu v Doubravníku, původní středisko panství pánů z Pernštejna, nejstarší dřevěný krytý most na Moravě a Fantasy muzeum Julese Verna v Černvíru nebo se projděte dobrodružnou Trenckovou roklí po stezkách zajištěných řetězy.

Foto: Koruna Vysočiny

Vyhlídka Maria Laube

Nejpohádkovější hrad Pernštejn

V krásné přírodě Českomoravské vrchoviny nedaleko Nedvědice leží mimořádně zachovalý gotický hrad Pernštejn, který je ojedinělým dokladem přeměn středověké pevnosti na luxusní renesanční sídlo. Při jeho stavbě se hojně využíval místní bílý nedvědický mramor. Díky unikátnímu vzhledu je považován za jednu z nejkrásnějších hradebních staveb a objevil se v mnoha filmech a pohádkách. První zmínka o hradu se datuje ke konci 13. století, kdy byl založen pány z Pernštejna a stal se jejich sídlem na dalších několik století. Jeho majitelé se postupně stali jedním z nejvýznamnějších šlechtických rodů, který se významně zapsal do dějin Českého království. Vliv Pernštejnů ale postupně slábl a roku 1596 byli nuceni hrad prodat. Tím jeho vývoj v podstatě skončil. Z tohoto období také pochází kresby s citáty z bible nebo antické literatury a žertovné a neslušné nápisy v češtině, němčině a latině na některých stěnách. Posledními majiteli hradu byli Mitrovští, kteří ho vlastnili až do roku 1945. Plánovali velkou romantickou přestavbu, na kterou ale neměli peníze, a hrad si tak dodnes udržel svoji goticko-renesanční podobu. Kromě samotného hradu si mohou návštěvníci prohlédnout také obnovené Vrchnostenské zahrady. Součástí jedinečného souboru zahradních stylů v netradičním horském terénu jsou pravidelné francouzské a romantické zahrady, angločínská část nebo lesní partie.

Foto: Koruna Vysočiny

Hradní nádvoří

Přímo z parkoviště pod hradem můžete vyjet v sezóně výletním vláčkem, který jezdí v pravidelných intervalech a zvládne vyvést i kočárek nebo kolo. Pokud byste si raději udělali výlet po okolí, z Nedvědice vedou tři naučné stezky. Dle svých časových a fyzických možností můžete zvolit okruh dlouhý 4 km, 5 km nebo 13,5 km.

Foto: Koruna Vysočiny

Po naučných stezkách

Svět fantazie Julese Vernea a mincovní expozice

Kromě historických památek v Černvíru zavítejte do světa fantazie. Fantasy muzeum s exponáty inspirovanými tvorbou Julese Vernea, Karla Zemana a Karla Čapka zde založil divadelní a filmový kaskadér, výtvarník, milovník sci-fi a fantasy tematiky Tomáš Krištof. Jeho tvorba je ve stylu steampunk a trash art. Muzeum je pravidelně otevřeno jen během července a srpna, ale pro skupiny lze domluvit otevření kdykoliv i mimo sezónu.

Foto: Se souhlasem autorky Terezy Krištofové

Fantasy muzeum

V Nedvědici je v turistickém informačním centru otevřená stálá expozice stříbrného mincovního pokladu. Jedná se o jednu z mála mincovních expozic v České republice a je zajímavou ukázkou stříbrných platidel z mnoha evropských zemí. V expozici je umístěno všech 284 mincí, které byly v roce 2016 nalezeny v blízkosti osady Dolní Čepí nedaleko Nedvědice. Kromě mincí tu najdete také informace o těžbě a zpracování mramoru na Nedvědicku.

Foto: Koruna Vysočiny

Mincovní expozice

Krásná příroda i historické památky

Krásný výhled na hrad Pernštejn nabízí dvě nedaleké vyhlídky. Na Skalní vyhlídku se dostanete po kamenném schodišti, na které narazíte u cesty vedoucí z hradu do Sejřku. Vyhlídka Mariino loubí se nachází asi 10 minut chůze od hradu po žluté turistické stezce ve směru Věžná. V údolí řeky Bobrůvky najdete Trenckovu rokli, která je často srovnávána se Slovenským rájem. Cesta je místy obtížná, v nejtěžších místech zajištěná pomocnými lany, ale odměnou vám bude nádherný pohled na vodopády. Na jaře nevynechejte návštěvu Údolí Chlébského potoka, ve kterém každoročně vykvétají tisíce bledulí jarních.

Foto: Koruna Vysočiny

Cesta do Trenckovy rokle

Pokud dáváte přednost procházkám po městě, vyrazte do bývalého střediska panství Doubravníku rozprostírajícího se na obou březích Svratky. Pernštejnové tu postavili mimořádně krásný kostel Povýšení svatého Kříže, který se nachází v centru městské památkové zóny. Vedle pozdně gotického kostela se nacházejí pozůstatky původního opevnění, které mělo chránit toto místo před vpádem nepřátel. V Doubravníku se nachází i dvě kaple, svaté Maří Magdalény a svaté Anny. Mezi památkově chráněné objekty patří třeba také vodní mlýn, stará škola nebo krytá dřevěná lávka se sedlovou střechou v místní části Prudká, která spojuje oba břehy Svratky už od roku 1899. Další krytý most najdete v obci Černvír. Ten tu byl postaven dokonce už v roce 1718, a je nejstarším krytým dřevěným mostem na Moravě. Kousek od něj je další unikátní památka, kostel Nanebevzetí Panny Marie, který stojí už od roku 1228 na nejužší severní části skalního ostrohu nad řekou Svratkou. Z jedné strany ho obklopuje malý hřbitov a z druhé je lemován prastarými lipami. Uvnitř se nachází vzácné řezbářské práce a gotické nástěnné malby, které mají nejen uměleckou, ale i dokumentární hodnotu.

Foto: Se souhlasem autora Romana Šulce

Doubravník

Zdroj: regionální web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz