Hlavní obsah
Cestování

Výlet po osmistovkách Žďárských vrchů

Foto: Se souhlasem autora Miloše Neumana

Devět skal je nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů

Nejrychlejší je zvládnou za 10 hodin, pro ostatní je to skvělý výlet na více dnů. Vydejte se na dobrodružství po sedmnácti vrcholech Žďárských vrchů s nadmořskou výškou přes 800 metrů.

Článek

Vydejte se na putování po osmistovkách Žďárských vrchů a užijte si nezapomenutelné výhledy do okolí. Nebudete potřebovat ani lezecké zkušenosti, ani horolezecké vybavení. Stačí chuť objevovat nová místa, strávit čas v krásné přírodě a aktivně si odpočinout na čerstvém vzduchu.

Doporučená trasa: https://mapy.com/s/dutohecobu

Co jsou osmistovky a jak je zdolat?

Osmistovky tvoří sedmnáct vrcholů Žďárských vrchů s nadmořskou výškou přes 800 metrů. Nejatraktivnější z nich vznikly v době ledové a dodnes si zachovaly svou divokou krásu. Jde o tzv. mrazové sruby – skalní útvary, které jsou rozeseté po celém území, přičemž nad hranici 800 metrů jich zasahuje devět. Zajímavosti o proměně místní přírody i tipy na výlety najdete v moderní expozici Domu přírody Žďárských vrchů v Krátké, kde si můžete zdarma vyzvednout i Poutníkův zápisník – zábavného a praktického průvodce, do kterého si zaznamenáte zdolané vrcholy. Zápisník seženete také v infocentru ve Žďáře nad Sázavou a v Novém Městě na Moravě.

Foto: Koruna Vysočiny

Zápisník si můžete vyzvednout v Domě přírody Žďárských vrchů v Krátké

Jednodenní výzva i výlet na celé léto

Při tradičním každoročním sportovním klání se sportovci rovněž vydávají na orientační pochod nebo běh po osmistovkách s cílem zvládnout jich v limitu 24 hodin co nejvíce. Ty nejvzdálenější od sebe dělí vzdušnou čarou 17 kilometrů, pokud se ale chcete opravdu dostat ke každé z nich, musíte zdolat více než 60 kilometrů. Ti nejrychlejší zvládnou navštívit všech sedmnáct vrcholů za méně než 10 hodin, pro ostatní je to skvělý výlet na dva dny, ale klidně i na celé léto. Na osmistovky Žďárských vrchů se dá vydat kdykoliv.

Foto: Koruna Vysočiny

Část osmitovek nabízí krásný výhled (Pasecká skála)

Putování začíná: Tři Studně a první výšlapy

Začít můžete třeba ve Třech Studních a lesem vystoupat na Fryšavský kopec. Nedaleko odtud pramení řeka Svratka. Pokračujte na Křivý javor, který je s výškou 824 metrů třetím nejvyšším bodem Žďárských vrchů. Dlouhé roky tu ale žádný javor nestál, což se na popud místních v roce 2004 změnilo a dnes se tu tak můžete schovat v jeho stínu. Dalším vrcholem je Tisůvka, které se říká také Čertův kámen. Rulová skála je chráněnou přírodní památkou. Podle pověsti jde o kameny ze stavby kostela ve Světnově. Co lidé přes den postavili, to čert přes noc rozebral a nad Tisůvkou zahodil. Při dalším postupu vás čekají Šindelný vrch a Kamenný vrch – zalesněné vrcholy bez výhledu, ale s klidnou atmosférou a kamennými mohylami na vrcholech. Nezapomeňte se cestou zastavit u pramene řeky Sázavy. Okolí dalšího vrcholu, Žákovy hory, představuje cennou ukázku dlouhodobého přirozeného vývoje původních lesů, a proto je už od roku 1933 chráněno.

Foto: Koruna Vysočiny

Fryšavský kopec

Devět skal, nejvyšší bod Žďárských vrchů, a jejich okolí

Před vámi je výstup na nejvyšší bod Žďárských vrchů, kterým je Devět skal. Tvoří jej skalní formace členěné do devíti mohutných bloků – takzvaných kazatelen, které měří až 15 metrů. Z vrcholu se otevírá panoramatický výhled na horní tok řeky Svratky i okolní lesy. Na trase dále zdoláte Lisovskou skálu, Křovinu a Suchý kopec. Pak už vás čeká Malinská skála, jedna z nejkrásnějších rulových formací. Skály, které dosahují výšky až 20 metrů, jsou uspořádané do kruhu kolem vrcholu. Z něj vás čeká úžasný výhled do okolí. Po krátkém klesání do údolí řeky Svratky si vyběhněte odškrtnout ještě jeden bod – Vysoký kopec. Nevede tam sice žádná značená turistická stezka, ale pohodlně se na něj dostanete po lesní pěšině odbočující ze žluté trasy nad osadou Podlesí. V okolí najdete zajímavé skalní útvary a suťová pole.

Foto: Koruna Vysočiny

Malinská skála

Poslední vrcholy a odměna na závěr

Nedaleko Sněžného na vás čeká ještě jedna osmistovka, Buchtův kopec, který patří mezi nejvýraznější vrcholy Žďárských vrchů a nabízí výhledy do okolní krajiny. Přímo na něm stojí budova Řízení letového provozu, díky čemuž je Buchtův kopec nejvyšším obydleným místem na celé Českomoravské vrchovině. Odtud pokračujte na kopec Bohdalec a Pohledeckou skálu. Před vámi pak jsou už jen poslední dvě zastávky. Kopeček u Studnic, nejvýše položené vsi na Vysočině, a Pasecká skála. Ta patří k nejkrásnějším vrcholům a je tak ideálním zakončením celého putování. Mezi turisty je oblíbená díky výhledům i snadné dostupnosti, protože nahoře je vyhlídková plošina. Až si dosyta užijete pohled z poslední osmistovky, můžete vyrazit kolem rybníka Medlov zpět do Tří Studní.

Foto: Koruna Vysočiny

Buchtův kopec se samoobslužným barem

Zdroj: regionální turistický web Koruna Vysočiny - www.korunavysociny.cz

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz