Článek
K zatajování těhotenství v práci nedocházelo jen dříve, je tomu tak i dnes. Být zaměstnanou ženou se vyplatí, zvlášť ve chvíli, kdy otěhotní. Proto jsou některé schopné i lhát, jen aby to pro ně bylo co nejvýhodnější.
Je to jistá diskriminace žen, protože pokud jste žena ve věku 20–30 let, na pohovoru se rozhodně nevyhnete otázce, zda plánujete děti, což je v dnešní době ošemetné, takže je dost možné, že vás na pozici nevezmou jen proto, kolik vám je a na nic se vás ptát nebudou. V tomto věku je totiž pravděpodobné, že budete chtít založit rodinu.
A protože o tomto postupu mnohé vědí, nebojí se lhát a říct, že děti nechtějí a rodinu zakládat neplánují. Možná, že to je všechno jinak, ale kdo by se k tomu přiznával, když víte, že to ohrozí vaše přijetí?
Stává se často i to, že žena se o práci uchází již těhotná, ale samozřejmě to nikomu neřekne. Po uplynutí zkušební doby vše přizná, z práce odchází, ale má jistotu, že jí místo budou držet i po návratu z mateřské, a navíc si je jista, že jí stát mateřskou opravdu dá. Otázkou je, zda se do takového zaměstnání dotyčná bude chtít vrátit, protože na ni nejspíše nikdo zvědavý nebude, jde ale primárně o peníze, které díky tomu dostane.
Je to v podstatě podraz, ale není se čemu divit, když se to takto dá udělat. Každý chce to nejlepší jen sám pro sebe, takže je to vcelku pochopitelné. Na druhou stranu, když se vcítíme do role zaměstnavatele, je logické, že ho to nepotěší a pokud se takto ženy běžně chovají, bude to stejní očekávat i od jiných a bude na ně přísný a opatrný.
Otázkou je, zda není tento systém v tomto státě špatně nastavený a zda by to nešlo udělat jinak a těmto peripetiím se vyhnout.