Článek
Remoska, pečící mísa, je doma v českých kuchyních už od roku 1957. Remoska znamená punc kvality a poctivosti a v českých rodinách si ji předávají už tři generace. Není to jen onen kuchyňský přístroj, ale i tradiční česká značka, která remosky vyrábí.
První pečící mísa na planetě spatřila světlo světa v polovině 20. století a od té doby vzniklo několik dalších prototypů. Ten úplně první byl smontován ve Zdicích a autory byli pánové Oldřich Homuta, Jindřich Uher a Antonín Tyburec. Až do roku 2019 se dalo v remosce jen péct, ale po 60 letech existence přichází nová inovace – remoska umí vařit u dusit. V dnešní době se stává opět oblíbenou, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí. Důkazem je i získání ceny Solutions 2020 na světovém veletrhu Ambiente.
Možná jste se už setkali s pojmem pečenka, což je v podstatě velmi podobný přístroj, ale s jedním rozdílem. Pečenka má hranatý tvar, kdežto remoska kulatý.
Multifunkční přístroj
Remosku ocení opravdu každý, ať už to jsou studenti, kteří nemají s vařením příliš zkušeností a nevlastní tolik kuchyňského nádobí, tak i senioři, kteří už s vařením či pečením nechtějí trávit tolik času. Využije ji zkrátka úplně celá rodina, šetří čas, spotřebované nádobí i peníze a co je na tom nejlepší – uděláte v něm sladké i slané pokrmy. Můžete tam dát kuře, nádivku, ale zvládne i valašský frgál, buchty nebo krtkův dort. A dokonce v ní můžete upéct chléb nebo táhnout několik hodin vývar. Dělat vývar v remosce není nejefektivnější, ale výhodou je, že to opravdu jde. Vlastně v ní uděláte skoro vše, na co si vzpomenete.
Její výhodou je také bezpochyby jednoduchá obsluhovatelnost a snadná údržba. Navíc se jedná o úsporný přístroj, který šetří energii.
„Remosku využívám skoro každý den. Je to sice trochu větší nástroj, ale krásně se čistí a zvládne úplně všechno. Nemusím řešit předehřívání a vlastně se mi nikdy nestalo, že by se mi v ní něco nepovedlo. Vnímám rozdíl chutě připraveného jídla v remosce a třeba v troubě. Všechno chutná mnohem líp. Moje babička v remosce pekla a já jsem teď začala taky,“ sdílí svoji zkušenost paní Květa.
Remoska je spotřebič, na který můžeme být náležitě hrdí, protože se vyrábí výhradně v Česku. O pečící mísu mají zájem i v zahraničí, například ve Velké Británii. Tam se o propagaci postarala tzv. Lady remoska, paní Milena Grenfellová-Bainesová. Dokonce se na zpopularizování domluvila přímo s českým výrobcem.
Zdroj:
https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2874200-remosku-po-roce-1989-malem-znicily-fritovaci-hrnce-a-mikrovlnky-nakonec-nadchla-i
https://www.pametnaroda.cz/cs/grenfell-baines-milena-1929