Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Ze života letušky Emirates: vysněná Austrálie strávená v posteli

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Křížovka na cestách

Ze života letušky Emirates: vysněná Austrálie strávená v posteli

O let do Sydney a Christchurch jsem si od začátku létání v Emirates žádala už několikrát. Bohužel jsem ale nikdy neměla to štěstí, abych výlet do Oceánie dostala. Až se to jednou konečně podařilo! Realita ale dopadla úplně jinak.

Článek

Celý můj příběh najdete na krizovkanacestach.cz

Ještě předtím, než mi tento multisektor vůbec přidělili, mě ze všeho nejvíc frustrovalo, že všichni okolo mě tuto kombinaci letů dostávali i bez bidování (zažádání si o specifické lety) a s radostí by se jí zbavili. Vyměnit si ale s někým takový sektor se zdál být nadlidským úkolem, protože zabere celých 6 dní, a tím, že je to ULR let (ultra-long-haul - ultra dlouhý), je nutné k tomu navíc mít dva dny volno před a dva dny volno po samotném ‚výletu‘.

Když jsem ho ale konečně uviděla ve svém rosteru, byla jsem štěstím bez sebe. Spolubydlící na druhé straně zdi si musela říkat, že mi během těch pár měsíců létání asi odumřelo pár mozkových buněk, jelikož jsem radostí doslova skákala po pokoji. I když jsem za sebou pár letů do Austrálie už měla, na mém seznamu ‚to visit places‘ Sydney stále svítilo červenou barvou. Do této australské metropole jsem se chtěla podívat ještě dávno před Emirates i před studiem v Anglii. Nicméně, měl to být super začátek měsíce, kdy si odskočím do Austrálie a na Nový Zéland těsně předtím, než budu mít dva lety po sobě do Vídně, což pro mě znamenalo jediné - podívám se na otočku domů.

Foto: Křížovka na cestách

Bondi beach, jedna z nejvyhlášenějších surfařských pláží Austrálie

Ale abych se vrátila k tomu osudovému výletu (který se stal osudovým hned z několika důvodů). Na briefing jsem přišla dobře naladěná a všem hned nadšeně oznamovala, že jsem si o tento sektor sama zažádala (a rázem byla odměněna několika nevěřícnými pohledy a ťukáním si na čelo). Na první pohled se zbytek crew, včetně pursera, zdál naprosto v pohodě, což jen podpořilo obecnou dobrou náladu. S tou jsme se taky pustili do nadcházejícího 14hodinového letu do Austrálie.

Po přistání na mezinárodním letišti v Sydney jsme se s holkami z economy třídy domluvily, že se sejdeme ve dvě odpoledne a podíváme se na Bondi beach, nejvyhlášenější surfařskou pláž v Sydney. Možná to bylo tím jetlagem, nebo mým nadšením, ale hodit si před srazem na pár hodin šlofíček bylo to poslední, na co jsem mohla myslet. A tak jsem udělala to, co dělám ráda na jakémkoliv místě na světě - rozmazlovat se snídaní v místním podniku. Doufala jsem, že mi to přivodí ‚food coma‘ a pak se na dvě až tři hodinky prospím.

Stála jsem před hotelem na křižovatce, čekání na zelenou jsem si krátila představami o lahodné snídani a najednou za sebou slyším „Tyríza?“. Otočila jsem se s myšlenkou, že asi některá z ostatních holek taky nemohla usnout a stejně jako já se vydala na honbu za lepším jídlem než tím hotelovým. Když jsem se ale obrátila, stála na chodníku Emilia; Italka, kterou jsem poznala na letu do Kodaně a se kterou jsem strávila úžasný hygge ráno!

Abyste plně pochopili neuvěřitelnost celé situace, Emilia a já jsme bydlely ve stejné budově v Dubaji, jen pár pater od sebe. Celé týdny jsme se snažily domluvit na den, kdy bychom si vyrazily, ale protože nás obě dvě postihl syndrom odepisuju-jednou-za-dva-týdny, moc nám to nevycházelo. A tak musela zasáhnout nějaká větší síla (sázím na tu emirátskou) a díky ní jsme se sešly na druhé straně světa, v jednom z nejznámějších měst na světě, celých šest časových zón od Dubaje. Stejně tak jako v Kodani, layover v Sydney jsme si spolu pořádně užily; Emilia se ke mně připojila na snídani (která byla naprosto božská) a s hovícími si žaludky naplněnými lívanečky a avokádovým chlebem přišla řeč na to, co budeme dělat po zbytek dne. Z Emilie vypadlo, že měla v plánu zajít si na Bondi beach, což mi přišlo ještě neuvěřitelnější, protože jsme se i s plány na layover shodly. V tu chvíli jsem už naprosto zapomněla na jakýkoliv srazy s holkami z mého letu nebo spánek a nechala se vést Emiliou a jejími Google mapy do surfařského centra Sydney.

Zbytek dne probíhal v duchu vět ‚Ach můj bože, to je taková nádhera! Asi budu brečet!‘ proložený otázkami ‚Nejsi moc unavená? Chceš se vrátit zpátky do hotelu?‘ a odpověď vždy zněla ‚To si piš že ne!‘. Emilia trvala na tom, že den zakončíme u Opera House, ikonické stavbě Sydney (ne-li celé Austrálie). Přece jen to byl můj první layover v Sydney, nikdy jsem tu stavbu na vlastní oči neviděla, a hlavně to byla jedna z mých have-to-see položek před odjezdem. Já jsem se Emilii pořád dokola ptala, jestli není moc unavená, že se klidně můžeme vrátit na hotel a já se k Opera house podívám další den co budu v Sydney, hned po layoveru v Christchurch. Emilia mě ale ujišťovala, že se cítí v pohodě a že opravdu stojí za to vidět to podruhé, a vlastně i potřetí, počtvrté… Ještěže jsme tak udělaly, jinak bych tu hlavní turistickou lákačku v Sydney neviděla a mlátila si hlavou o zeď nejspíš do teď. Opera House byla taková nádhera! Obdivovaly jsme budovu z každého úhlu, nasávaly atmosféru, která jen dýchala přímořským i surfařským střediskem a já nemohla uvěřit tomu, že jsem konečně navštívila místo, o kterém jsem snila od malička.

Foto: Křížovka na cestách

Naprosto šťastná před Opera house v Sydney

S Emiliou jsme se večer na hotelu rozloučily, ujistily se, že si napíšeme a zajdeme společně někam i v Dubaji (haha) a šly si pro zasloužený spánek předtím, než ona poletí zpět do Dubaje a já se vydám ještě o kousek dál, do Christchurch na Novém Zélandu.

A to byl konec mého výletování. Ne, nedělám si srandu. A hned povím proč.

Další den ráno následoval 3hodinový přelet do Christchurch, který byl jeden z nejpohodovějších letů, jaký jsem zažila. Na Nový Zéland jsme doletěli později odpoledne a rozhodlo se, že na to hlavní - alpaky, farmu s lamami a do přírody - se pojede až další den. Ten večer jsme se jen s pár dalšími holkami prošly po centru městečka. Mně se spustila trochu rýma, to ale nebylo nic neobvyklého ani hrozného (nebyla to přece žádná chlapská smrtelná rýmička), protože ta mě navštěvovala víceméně každý měsíc. Navíc jsem s nadšením zjistila, že na místním trhu prodávají svařák; jasná medicína na všechny zimní neduhy.

Po příchodu zpět na hotel jsem se ale cítila už podstatně hůř. Připisovala jsem to únavě a nedostatku spánku a říkala si, že se z toho určitě vyspím. To jsem nepočítala s jetlagem, který u mě probíhá tak, že usnu okolo 9 večer, probudím se o půlnoci, 2 až 3 hodinky koukám do stropu a pak zase na 3 hodiny usnu. Když jsem se po sedmé ráno probudila, nejen, že se mi rýma zhoršila, ale přidala se k ní i horečka. To už mi pomalu začalo docházet, že není šance, abych se během hodiny vykurýrovala z postele, jela na výlet mazlit se s lamami a završila to 14hodinovým letem zpět do Dubaje.

Se slzami v očích jsem se tak rozloučila s Novým Zélandem a jakýmkoliv poznáváním dechberoucí krajiny ‚Středozemě‘. Místo toho jsem se studeným ručníkem na čele a pár ibuprofenů v sobě padla zpátky do polštářů. Ve dvě hodiny odpoledne mě z mého kómatu probudil ruch na chodbě, tak akorát včas na to, abych se začala chystat na zpáteční let. Naštěstí se mi ulevilo natolik, abych vypadala jako ‚fit to fly‘ a nikdo si ničeho nevšiml. Let jsem nějakým způsobem zvládla a začala si dělat naděje, že to nejhorší mám za sebou a vše jsem vypotila v Christchurch. Jak moc naivní ještě můžu být?!

Foto: Křížovka na cestách

Jediný výhled na krajinu Nového Zélandu, kterou jsem stihla

Po přistání zpět v Sydney jsem nastupovala do autobusu s pocitem, že si zimou vyklepu zuby, a to už mi začínalo být jasný, že to nebude tak růžový, jak jsem si malovala. Na hotelu jsem skončila v horké vaně a šla spát s druhou vlnou horečky, která s mým rozhodnutím trochu se prospat rozhodně nesouhlasila. Tady bych si dovolila jen menší vsuvku, že jsem už třetí noc v kuse pořádně nespala, ať už kvůli horečce, nebo jetlagu. Po ranním probuzení, kdy se moje teplota nejenom nesrazila, ale naopak zvýšila, jsem kapitulovala a usoudila, že na nějaký další prozkoumávání Sydney můžu zapomenout.

Moje ráno vypadalo tak, že jsem si střídavě chladila čelo ručníkem a snažila se zahřát pod peřinami postele. Mezi pojídáním prášků a chlazením si čela jsem přemýšlela, jestli zvládnu let zpět do Dubaje a co by se dělo, kdyby se mi ještě přitížilo a já musela zůstat v Sydney. Netušila jsem, jaký je proces ‚calling sick outstation‘ (zavolat nemocná ze zahraničí během služby), a tak jsem začala otravovat svoje kamarádky v Dubaji a modlila se, aby aspoň jedna z nich byla vzhůru i přes velký časový rozdíl. Můj hnací motor byl ten, že jsem nechtěla zůstat ‚zaseknutá‘ v Sydney (alespoň ne s horečkou). Přece jen být nemocná doma je mnohokrát pohodlnější než v hotelovým pokoji na druhé straně zeměkoule.

Možná to nakonec zapříčinily všechny ty prášky proti nachlazení, horečce a chřipce, které jsem sezobala, ale nakonec jsem došla k rozhodnutí, že si musím zajít do lékárny pro další várku léků a do supermarketu koupit aspoň to avokádo, které jsem si z Austrálie chtěla přivézt. Ve dvě odpoledne jsem se vzchopila a vydala se do nejbližší lékárny. A světe div se, ten čerstvý vzduch mi udělala dobře! (Že by nakonec neléčil alkohol, ale opravdu pobyt venku?). Udělal mi tak dobře, že jsem dokonce dostala hlad a po cestě zpět (s taškou plnou všemožných léků a dvěma velkými, zeleňoučkými avokády) se stavila do italské restaurace na pozdní oběd, přesněji řečeno první pořádné jídlo za posledních 30 hodin.

Let zpět do Dubaje jsem nakonec zvládla. A něco tomu asi chtělo, aby po tomto už-ne-tak-vysněným-multisektoru následovaly čtyři dny volna, a to už je dostatek času na to se pořádně uzdravit. Na závěr můžu říct, že ze svého tolik chtěného výletu jsem si užila jen prvních 24 hodin v Sydney s Emilií, což je z celkových 6 dní hodně málo. A příště si pořádně rozmyslím, jestli si budu tak dychtivě žádat o další multisektor s ULR!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Emirates

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám