Hlavní obsah
Lidé a společnost

Temné legendy o Mikulášovi. Proč nosí nadílku?

Foto: Pixabay

Anděl, čert a Mikuláš. Tradiční trojice, která se večer 5. prosince objeví u dveří s nadílkou pro hodné děti. Jak tato tradice vznikla a kdo byl vlastně svatý Mikuláš?

Článek

Pamatuji si doby, kdy pro mě byl večer 5. prosince něčím naprosto magickým. V té době jsem ještě jako malé pískle netrpělivě čekala na příchod Mikuláše. Když jsem zaslechla zaklepání na okno a našla za ním pytlík plný sladkostí a mandarinek, moje dětská představivost jela na plné obrátky. Nedalo se to přece vysvětlit jinak než kouzlem! Mikuláše jsem si tehdy představovala jako magickou bytost, jinak by přece nemohl stihnout obdarovat všechny hodné děti.

I když se zdá, že tato tradice pomalu skomírá, pořád se v mnoha rodinách dodržuje a pokud se dospělí nerozhodnou z kouzelného setkání s andělem, čertem a Mikulášem udělat traumatický zážitek odnesení do pekla, tak si to děti určitě užijí. Jak ale tato tradice vznikla? Legendy o svatém Mikuláši jsou přinejmenším velmi zajímavé a překvapivě i docela temné.

Kdo byl svatý Mikuláš?

Svatý Mikuláš se narodil okolo roku 280 ve městě Patara na území dnešního Turecka. Velmi brzy se patrně stal biskupem a byl velkým obhájcem víry a zapáleným odpůrcem pohanství. Také dohlížel na spravedlivý chod soudů a byl považován za ochránce nespravedlivě obviněných. Zemřel nejspíše 6. prosince, proto v tento den slavíme jeho svátek, i když nadílka se roznáší v předvečer svátku 5. prosince. O životě svatého Mikuláše toho nevíme mnoho a nemáme přesné informace, avšak známe několik legend, ve kterých figuruje.

Foto: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Svatý Mikuláš

Uctívání svatého Mikuláše se rozšířilo do různých zemí Evropy, u pravoslavných jde po Panně Marii o nejuctívanějšího světce. Nejčastěji je zobrazován jako starší biskup s dlouhým vousem, nosí červený plášť, na hlavě má biskupskou mitru a v ruce biskupskou berlu. Jeho nejčastějším atributem jsou také tři zlaté koule na knize, které jsou spojeny s legendou o šlechtici a jeho třech dcerách.

Legenda o nevěstkách

Svatý Mikuláš je patronem mnoha lidí, patří mezi ně například obchodníci, námořníci, děti a studenti a trochu překvapivě i prostitutky. Legenda o šlechtici a jeho třech dcerách má vícero podob, avšak základ je stejný. Podle jedné verze pošle otec své tři dcery, aby si vydělaly na věno v nevěstinci. Podle druhé verze otec skončí ve vězení pro dlužníky a dcery jsou do nevěstince odvlečeny násilím. Ať tak či onak, svatý Mikuláš je před tímto osudem zachrání, a protože je velmi štědrý, daruje jim peníze. Na této legendě je založena právě tradice mikulášské nadílky.

Temná legenda o vraždách

Ačkoliv je legenda o třech dcerách už tak docela temná, s Mikulášem se pojí i jedna o hodně hrůznější. Legenda je o třech dětech, v některých verzích studentech, kteří se nechají nalákat do řezníkova domu. V některých verzích je řezník chce okrást, v jiných zrovna v kraji vládne hrozný hladomor a řezník potřebuje doplnit zásoby masa. V každém případě je řezník zavraždí a naloží do sudu s lákem. Tento děsivý příběh má však naštěstí dobrý konec. Mikuláš děti (či studenty) pomocí modlitby zázračně oživí. Podle některých je tato legenda založená na Mikulášově zachraňování nespravedlivě odsouzených před popravou s tím, že ze záchrany se postupně stalo vzkříšení. Každopádně se díky této legendě Mikuláš považuje za patrona a ochránce dětí. Na jejím základě stojí i nejrozšířenější zobrazení svatého Mikuláše v západní Evropě - s dětmi v sudu či v neckách u jeho nohou.

Tradice v různých zemích

Ačkoli se tradice spojené s Mikulášem v různých zemích liší, základem zůstává rozdávání dárků dětem. Mikulášskou nadílku v Česku a Slovensku nejspíše nemusím popisovat, tu asi každý známe nejen ze svého dětství. Věděli jste však, že z postavy Mikuláše vychází i slavný Santa Claus? V USA si tuto tradici hodně pozměnili, avšak základ zůstává opět stejný, jenom tento obézní stařík rozdává dárky na Vánoce. V Nizozemsku zase chodí rozdávat sladkosti Sinterklaas, ten vypadá stejně jako náš Mikuláš, jen místo andělů a čertů jej doprovází Zwarte Piet - Černý Petr. Tato postava je v poslední době trochu kontroverzní, protože je spojována s otroctvím a někteří ji považují za rasistickou. V severním Nizozemsku chodí dvojice rozdávat dárky večer 5. prosince. V jižním Nizozemsku, Belgii, Lucembursku a severní Francii se děti dočkají dárečků až ráno 6. prosince.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz