Hlavní obsah
Názory a úvahy

Chceme skutečně, aby Ukrajinci po válce odešli?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels.com
31. 8. 7:41

Lidé volají po tom, aby Ukrajinci odešli, ale to je to poslední, co bychom měli chtít.

Článek

To, že uprchlický status, a výhody, které s ním přicházejí, budou po válce na Ukrajině pasé, je samozřejmostí, ale volat po tom, aby po konfliktu co nejvíce Ukrajinců odešlo je nesmysl. Důvodů, proč se naopak pokusit jich v Česku udržet co nejvíce je několik, a vypadá to, že o ně ještě budeme soutěžit s ostatními evropskými státy. To dokazuje například i varování polských expertů před odchodem velké části ukrajinských pracovníků na západ, jelikož rozvoj tamního průmyslu je na nich značně závislý.

Přínos ukrajinské pracovní síly je zkrátka nezpochybnitelný, zvlášť ve stavebnictví. Sám ve stavebnictví brigádničím, a vím, kolik zručných řemeslníků mezi Ukrajinci je. A všichni, se kterými jsem se setkal, jsou slušně vychovaní, a nejsou s nimi žádné problémy. Stejně tak si myslím, že Ukrajinci dělají spíše práce, které Češi dělat nechtějí, a pokud by se někteří Ukrajinci naučili dobře česky, mohli by dělat i práce, na které se kvalifikovali ve své domovině, a mohli by tak pomoci i s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v různých odvětvích.

Dalším důvodem, proč si Ukrajince udržet, je česká demografie. Pokud se nestane zázrak, a naše porodnost se zásadně nezvýší, abychom udrželi dobrý standard života našich občanů, zkrátka k migraci budeme muset přistoupit, a mnohem raději uvítám kulturně blízké Ukrajince, než například ekonomické migranty z blízkého východu. Někdo zkrátka stárnoucí populaci zaopatřit musí, a pokud toto břemeno přenecháme pouze Čechům v pracovním věku, myslím si, že z nich učiníme defacto otroky. Porodnost sice v Čechách před válkou vypadala slibně, ale v roce 2022 prudce klesla, a trend podle dostupných dat z letošního roku pokračuje.

Proto si myslím, že hromadný exodus Ukrajinců z Česka je proti našem zájmům, a odsouvaní problémů na druhou kolej s tím, že se to „nějak vyřeší“, vnímám jako strkání hlavy do písku. Zkrátka je třeba se na věci dívat realisticky a objektivně, a takovým pohledem nám vyjdou řešení, která nejsou perfektní, ale jsou proveditelná, a tím nejlepším, co můžeme udělat.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz