Hlavní obsah
Finance

Je na čase konečně euru vyjít vstříc, čím dříve proces zahájíme, tím lépe

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels

Zdroj: Pexels

8. 8. 6:10

Pokud se na problematiku přechodu na euro podíváme objektivně, výhody jednoznačně převažují nad nevýhodami a naše obavy jsou zbytečné. Je čas se konečně rozhýbat a vykročit správným směrem.

Článek

Debata o přijetí či nepřijetí eura budí spoustu emocí, možná více, než by bylo zapotřebí. Rozhodl jsem se na problematiku podívat objektivně, z ekonomického hlediska, a zkusit zatvrzelé obhájce koruny, kterým jsem z nevědomosti býval také, aby svůj názor rovněž změnili, a přispěl tím k tomu, že se naše společnost konečně rozhýbe a dodržíme to, k čemu jsme se zavázali.

Důvody, proč se tolik Čechů staví proti této měně, ačkoliv ekonomicky dává mnohem větší smysl přijmout euro, než si nechat korunu, jsou založené spíše na emocích než na logice. Jde přece jenom o určitý symbol hrdosti, který nám zbyl. V dnešním světě je však zastaralý a pro tak malou zemi, jako je ta naše, nemá vlastní měna smysl. I argument, že nezávislá měnová politika je žádoucí, se zdá nesmyslný, jelikož jsou výsledky České národní banky v posledních letech v porovnání s Evropskou centrální bankou bídné, takže nám suverenita spíše uškodila než naopak.

Objektivně proti euru zkrátka žádné argumenty nejsou validní, ani třeba ten, že bychom díky euru platili za dluhy Řecka, jelikož za ty nepřímo platíme, ať už euro máme, nebo ne, a ani ten, že se po zavedení eura zdraží - na Slovensku se po přechodném období zlevnilo, ale levněji je i v Chorvatsku. Musíme se pouze oprostit od ideálů, které nám brání na věc hledět pragmaticky. Hrdí můžeme být i tak.

Naopak ekonomických výhod přijetí eura je nespočet - ušetřily by se převodní náklady, zmizelo by kurzové riziko vůči euroaktivům, a tím, že by Česká národní banka ztratila spoustu funkcí, by Česko ušetřilo. Také bychom se vyhnuli neustálému přepočítávání měn, plácat se na našem malém rybníčku s korunou, když velké české firmy stejně obchodují s eurem, je zbytečné. Euro by také mohlo znamenat nižší inflaci a větší ekonomika je stabilnější. Také bychom se zbavili většiny pražských ruličkářů, podvodníků, kteří cizincům eura vyměňují za prošlé rubly. Navíc si mimo Česko za koruny nic nekoupíme.

Informace jsem čerpal nejen z diplomových prací studentů ekonomických škol, ale také z různých ekonomických článků. Samozřejmě, je potřeba přechod na euro správně načasovat, a nejprve musíme splňovat na přijetí podmínky, ale pokud budeme přechod nadále odkládat, negativa naší absence v eurozóně se budou pouze prohlubovat. Je na čase uvažovat rozumně.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz