Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Ne, tak tohle fakt dělat nebudu. Když morálka zvítězí nad výdělkem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels.com
31. 8. 0:00

Při hledání přivýdělku jsem narazil na neetickou práci a nemůžu uvěřit, že něco takového je legální.

Článek

Před několika měsíci jsem se rozhodl, že si zkusím při zaměstnání najít přivýdělek online. Ani jsem se nemusel proklikávat spousty bezvýznamných nabídek, abych narazil na první nabídku, která vypadala rozumně. Šlo o sponzorovanou stránku, jež vypadala velice profesionálně, a nabízela práci moderátora chatu. To jediné, co se mi na stránce zdálo pochybné bylo to, že práce byla popsaná velmi vágně, ale příliš jsem to neřešil s tím, že společnosti na inzerát odpovím, a uvidím, co bude dál.

Tak tohle dělat nebudu

Následně jsem se společností začal komunikovat prostřednictvím e-mailu, a když jsem s nimi vyřešil všechny náležitosti, obdržel jsem výcvikový materiál. Až v té chvíli jsem se dozvěděl, o co vlastně jde, a byl jsem v šoku. Náplní práce bylo vydávat se za skutečné lidi na falešných internetových seznamkách, a chatovat s muži, kteří žijí v přesvědčení, že jsou v kontaktu se skutečnou osobou, a cílem bylo muže udržet na stránce co nejdéle, jelikož za odesílání zpráv platí. Okamžitě jsem si společnost zablokoval.

Legální podvod?

To, co mě velice zaráželo, bylo to, že něco takového vůbec může být legální. Proto mi to nedalo, a začal jsem se o tento neetický byznys zajímat, a odpověď byla jednoduchá. Ačkoliv totiž takové stránky na povrch působí jako legitimní seznamky, ve svých podmínkách mají uvedeno, že nejde o seznamky, ale o zábavní portály. Touto legální kličkou tak stránky mohou zneužít mylné přesvědčení mužů, kteří si podmínky stránek nepřečtou. Podmínky navíc bývají pouze v angličtině, kterou spousta jejich uživatelů ani nehovoří.

Pochybné vedení

Poté jsem se rozhodl proklepnout i samotné působení společnosti v Česku, a nebylo pro mě žádným překvapením, když jsem se v recenzích bývalých pracovníků přílišné chvály nedočkal. Jeden anonymní profil například tvrdí, že práce byla „naprostá buzerace“, osobě byly strhávány peníze za blbosti, a pozitivní recenze prý píšou zaměstnanci firmy. Také kritizuje údajnou arogantní vedoucí a tak dále. I když se v diskuzi našli i lidé kteří jsou s prací spokojeni, už jen neetický charakter práce podle mě zaručuje, že vedení bude taktéž pochybné.

Pryč s parazity

I přes deklaraci v podmínkách stránek stále nechápu, jak něco takového může být legální. Jde stále o podvod, nevěřím, že nějaký muž skutečně dobrovolně platí za to, aby si mohl dopisovat s falešnými lidmi. Také by se uživatelé stránek jistě zhrozili, že si o nich společnost zaznamenává osobní informace, aby se moderátoři mohli u profilů střídat. Myslím si, že proti takovému parazitickému výdělku by se mělo rázně zakročit.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz