Hlavní obsah
Seberozvoj

Odhodlání a disciplína jednoznačně překonává inteligenci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels.com

Zdroj: Pexels.com

24. 7. 9:22

Vysoká inteligence je štědrým darem, ovšem zárukou k životním úspěchům není. Mnohem důležitějším faktorem je disciplína, odhodlání a úsilí, vychází ze studie.

Článek

Mohli bychom dosahovat mnohem lepších výsledků, jen mít vyšší inteligenci, že? Ono to tak úplně není. Neberte mě špatně, inteligence je v životě důležitá, a pro jistý úspěch se bez řádné dávky inteligence neobejdeme, ale inteligence není všechno. Čas od času se můžeme dočíst o géniích, kteří nikdy nedosáhli svého potenciálu. Samozřejmě jde hlavně o to, jestli daného potenciálu chtějí dosáhnout, ale i když člověk něčeho dosáhnout chce, jenom chtít nestačí. Každý cíl, i ten co se týká něčeho co nás upřímně baví a zajímá, si žádá repetici, určitou dávku stereotypu a nudných momentů. V té chvíli nastupuje na scénu to, na čem záleží ze všeho nejvíce - disciplína.

Prokrastinace je jednou z největších překážek, pokud jde o to, splnit určitý úkol. Víme, co je třeba udělat, ale místo toho aby nás stres a úzkost s blížícím se termínem přiměla k akci, zaháníme je zábavou, nebo problém pouze odkládáme, dokud nás ony pocity neparalyzují, a k činu se odhodláme až na poslední chvíli, a nebo vůbec. Můžeme mít ten nejlepší nápad na světě, ale pokud se neodhodláme k činům, k realizaci nikdy nedojde a nápad nadále zůstane jen nápadem. Ale se správnými návyky a pevnou vůlí se dá prokrastinace velmi snadno překonat.

Nemusíme být chytřejší než ostatní. Musíme být disciplinovanější než ostatní.
Warren Buffet

Studie zjistily, že co se týče dosažení akademických úspěchů, disciplína je naprosto klíčová. Inteligence už o něco méně. Studie neziskové organizace ASP ukázala, že studenti se shodným IQ dosahovali různých výsledků - a rozhodujícím faktorem se ukázala právě sebedisciplína. Schopnost dotahovat věci do konce, překonat nevoli a učinit, co je třeba, přestože se nám nechce je v životě velmi důležitá. Úspěšní lidé ze všech sfér života se budou shodovat, že disciplína je jedním z klíčových aspektů jejich úspěchů.

Jestli je zde něco, co byste si z mého článku měli odnést, je to fakt, že k tomu abyste v životě zaznamenali úspěch a dosáhli většiny svých cílů, nepotřebujete nadprůměrnou inteligenci, ale železnou vůli a disciplínu. Kromě toho, zatímco inteligenci máme takovou, s jakou se narodíme, na osobní disciplíně můžeme zapracovat, a vybudovat si ji může úplně každý. Samozřejmě, aby nám disciplína vydržela, musíme ji budovat postupně - je třeba stát na pevných základech, pokud bychom měli ze dne na den přistoupit na vojenskou disciplínu, naše snažení se sesype jako domeček z karet. Krom toho to vůbec není třeba hnát do extrémů - i malé zlepšení nás posune k lepším výsledkům.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz