Hlavní obsah
Aktuální dění

Orbán: Západ Rusku nerozumí, vítězství Ukrajiny je nemožné

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Dreamstime.com

Maďarský premiér Viktor Orbán

6. 9. 9:49

Viktor Orbán se v netradičním rozhovoru podělil o svůj pohled na válku na Ukrajině.

Článek

Americký konzervativní politický komentátor Tucker Carlson, který začal na svém Twitterovém účtu publikovat rozhovory poté, co ukončil spolupráci s televizní stanicí Fox, minulý týden publikoval rozhovor s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Ten v rozhovoru velmi slušnou angličtinou objasnil svůj pohled na svět, a hlavně svůj postoj a svoje vnímání Ruska, a jeho války s Ukrajinou.

„Ukrajina válku prohrává“

Zprávy o tom, že Ukrajina válku vyhrává, označil hned na začátku rozhovoru za lži, což vzhledem k současnému vývoji na bojišti není tak skandálním prohlášením, výhru Ukrajiny však označil přímo za nemožnou. Přestože od počátku ruských válečných neúspěchů na Ukrajině pravidelně slyšíme zprávy o tom, že Rusko trpí nedostatkem vojáků, podle Orbána jsou to právě Ukrajinci, kteří mají k dispozici méně vojáků, a nakonec nebudou mít k vítězství dostatek lidských zdrojů a prohrají, protože Rusů je mnohem víc, a „boty na zemi“ rozhodují. Strategie západu je podle něj prostě špatná.

Západ prý Rusku nerozumí

Orbán uvedl, že západní politická sféra Rusku nerozumí. Zatímco politika na západě se podle něj soustředí hlavně na svobodu, a tedy na to, jak ji lidem zajistit, v Rusku se politika soustředí hlavně na to, jak zemi udržet pohromadě, jelikož je Rusko tak veliké. Svoboda podle něj zkrátka není v Rusku prioritou. Kvůli tomu prý Rusové chápou politiku zcela odlišně než západní země, a z historického pohledu toto odlišné chápání Orbán vidí jako „legitimní“. A právě kvůli tomu došel k závěru, že způsobem, jakým nepřímo s Ruskem válku vedeme, Rusko nemůžeme porazit. Míní, že rusové svého vůdce nikdy nezabíjí, nikdy se nevzdají, zemi udrží pohromadě, a budou ji bránit. Pokud budeme Ukrajinu více financovat, Rusko bude do války více investovat, a pokud Ukrajině pošleme více vybavení, Rusové navýší svojí produkci, má jasno.

Jak to vidí Maďarsko

Orbán není zdaleka jediným člověkem, který se rozpadu Ruské federace obává, jako nežádoucí vývoj událostí to vnímá i americká vláda. Také proto byla Prigožinova krátká vzpoura tak alarmující - představa, že by se ruského jaderného arzenálu chopili váleční zločinci a kriminálníci, jako je Prigožin, není žádnému ze západních expertů příjemná. Tucker Carlson v rozhovoru tvrdí, že přesně o rozpad Ruské federace americké vládě jde. Orbán dále zdráhavý postoj Maďarska k ruské agresi odůvodnil tím, že s Ukrajinou sousedí, a důsledky událostí na Ukrajině se v Maďarsku okamžitě projevují. Také zdůraznil, že na Ukrajině žijí etničtí Maďaři, kteří jako ukrajinští občané musí v armádě sloužit.

Obavy z třetí světové

Carlson se následně zeptal, co se stane, pokud Ukrajině začnou vojáci docházet, což Orbán označil za „riskantní“ otázku, protože pokud by na Ukrajinu zamířili vojáci ze západních zemí, aby Ukrajinské řady doplnili, čehož by se v takovém případě vyčerpání ukrajinských řád obával, došlo by k přímému střetu mezi Ruskem a Západem, což by znamenalo třetí světovou válku. Tu však nikdo nechce, a k takový krok zkrátka není na programu. Podle Orbána je však v maďarské společnosti z potenciální eskalace cítit strach.

Další zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz