Hlavní obsah
Názory a úvahy

Pes není hračkou ani módním doplňkem, je velkou zodpovědností

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels.com
20. 8. 11:43

Mnoho lidí si pořídí psa, ačkoliv si neuvědomují, jak velkou zodpovědností pes je a nejsou schopni péči a výchovu zvládnout.

Článek

Psa si může v dnešní době pořídit téměř každý. Ne všichni majitelé však chápou, jak velkou zodpovědností pes vlastně je. Psa je potřeba náležitě vycvičit, pravidelně se mu věnovat, a jeho pořízení by si člověk měl náležitě promyslet. Mnoho lidí si však psa pořídí i přesto, že mu nechtějí, nebo nejsou schopni věnovat čas a energii a na zodpovědnost, kterou za svého miláčka mají, nejsou připravení. Někteří lidé si dokonce psa pořizují ze zcela sobeckých důvodů, bez ohledu na to, jestli jejich pes bude trpět bolestmi, psychickou újmou, nebo jinými důsledky zanedbané péče. Spousta lidí zkrátka vlastnictví psů bere na lehkou váhu.

Jeden výcvik nestačí

Pokud přejdeme případy lidí, kteří své psy necvičí vůbec a poté se diví, že je jejich pes neposlušný, jednou vzít psa na výcvik a doma ho naučit dělat pac určitě nestačí, zvlášť když má s něčím problémy a tak dále. Mám známého, který má právě takového psa. K většině lidem je přátelský, ale na děti štěká a radši bych ho k nim nepouštěl. Také skáká na lidi, když je vítá, čímž je může ušpinit a na výzvy, aby toho nechal, nereaguje. Známý psa bral na pár výcviků, ale poslušný a dobře vycvičený pes to není.

Pes jako módní doplněk

Ve světě čím dál více přibývá lidí, kteří si psa pořizují spíše jako módní doplněk, než jako milovaného společníka. Sám jsem poznal člověka, který se staral o psa ženy, která si ho pořídila impulzivně a spíše s tím, že se s ním bude moci pochlubit svým přátelům. Jenže postupně žena o psa ztratila zájem a z nebohého psa se stalo nechtěné břemeno. To, že si lidé neuvědomují, jak velké rozhodnutí pes je, je veliký problém a nemyslím si, že by na to lidé byli dostatečně upozorňováni. Lidé si taky velmi často pořizují přešlechtěné psy, kteří sice vypadají roztomile, ale celý život trpí. Takoví majitelé jsou buď nevzdělaní, nebo jim to je jedno.

Nízké povědomí

Přestože jsem psa nikdy nevlastnil a pouze jsem několika majitelům pomáhal s hlídáním a venčením, vím moc dobře, jak velkou zodpovědnost na sebe člověk, který si pořizuje psa bere a je to také jedním z důvodů, proč jsem si psa nepořídil. Proto mě zaráží, kolik lidí o takovém rozhodnutí nepřemýšlí. Měli bychom jako společnost vtlouct lidem do hlavy, že mít psa není jen tak a také to není pro každého. Svět bude lepším místem a zabráníme spousty utrpení.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz