Hlavní obsah
Názory a úvahy

Potraty nejsou alternativou pro antikoncepci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Dreamstime.com
15. 9. 10:35

Jsem pro potraty, ale pouze v rozumných mezích. Dělat z potratů nástroj, který slouží jako alternativa pro antikoncepci, mi nepřijde správné.

Článek

Zatímco v Americe nebo v sousedním Polsku jsou potraty velkým tématem, u nás v Česku jsou běžné a žádné vlny nevole nijak zvlášť nevyvolávají, dokud jsou provedeny v souladu se zákonem. Dá přece rozum, že nebudeme nutit ženy, které otěhotněly v důsledku znásilnění, aby si dítě útočníka nechali, nebudeme bránit potratu v případě, že by dítě trpělo defekty, ať už kvůli genům svých rodičů, nebo v důsledku těhotenství mezi příbuznými. Stejně tak, pokud porod dítěte může ženu ohrozit na životě. Také chápu, že v krajních případech, kdy lidé, kteří byli neopatrní, nebo ochrana při jejich souloži selhala, dítě nemohou dovolit, a dítě by zkrátka nedokázali zaopatřit, k potratu sáhnou. Je zde však odvrácená strana mince potratů, která mi už tak sympatická není.

Pokud jsou totiž partneři neopatrní pravidelně a rádi se oddávají nechráněnému sexu, někteří vidí potrat ne jako poslední možnost, ale jako v podstatě alternativu antikoncepce. Sám jsem poznal ženu, která se svým partnerem řešila nechtěné těhotenství spojené s nechráněným sexem právě tak. Přestože byla ještě náctiletá, oddávala se podle vlastních slov se svým partnerem pravidelně nechráněnému sexu, což často vyústilo v to, že otěhotněla. Takovou situaci pak řešili právě potraty a žena měla za sebou přes svůj nízký věk již několik potratů.

Samozřejmě jsem rád, že jsou potraty možné a přejdeme spousty utrpení, ale myslím si, že o tomto opačném extrému se mluví málo. Ne všichni se mnou budou souhlasit, ale myslím si, že využívat potratů takto povrchně a nedbale už je za hranicí etiky a zdravého rozumu. Když se mě tedy někdo zeptá, jestli jsem pro potraty, odpovídám že ano, ale v rámci rozumných mezí. Pokud je žena se svým partnerem nezodpovědná a stále se v důsledku svých rozhodnutí stává těhotnou, neměla by mít možnost do nekonečna chodit na potraty a udělat si z potratů alternativu antikoncepce, ale nést odpovědnost za svoje činy a dítě počít tak, jak tomu bylo dřív. Potraty by podle mě zkrátka měly být povoleny, ale lidé by od nich měli být odrazováni, pokud nejsou absolutně nutné. Nejen kvůli tomu, že potrat používat jako běžný nástroj mi nepřijde správné, ale také kvůli porodnosti.

Můj názor na potraty bych tedy shrnul tím, že potraty schvaluji ve všech potřebných situacích, ale ne jako sobecký nástroj lidí, kteří se pravidelně nehlídají. Je jedno, že si za to žena musí zaplatit, stále mi to přijde nezodpovědné, a jako špatný příklad pro ostatní. Pokud máte na potraty jiný názor, můžete na můj článek reagovat, a rád si ho přečtu, i když můj postoj, že má mít potrat brán vážně, a s větší rozvahou, nejspíš nezmění. Zajímalo by mě však, jak to vidí ženy, jelikož tento článek je psaný z pohledu muže.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz