Hlavní obsah
Názory a úvahy

Psycholog je pro mě naprostou ztrátou peněz

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels.com
2. 9. 0:00

Mám to v hlavě v pořádku a psychologa navštěvovat nepotřebuji. Kdo taktéž není psychicky nemocný, měl by to mít stejně.

Článek

V moderním světě začíná převládat názor, že by měl k psychologovi chodit každý, i člověk, který žádné psychické problémy nemá. Podle mě jde o naprostý nesmysl, člověk, který to má v hlavě v pořádku, žádného psychologa nepotřebuje, a o své duševní zdraví může dbát osvědčenými způsoby, které fungují po staletí. Nejen proto nechápu, proč bych za psychologa měl utrácet peníze.

Psycholog může být nebezpečný

Není žádným tajemstvím, že psychické problémy se dají i „vyrobit“. Pokud je psycholog nezodpovědný a nekompetentní, což se stává, může svého pacienta přesvědčit že trpí problémy, kterými netrpí, a nikdy netrpěl. Takoví psychologové mohou ničit manželství, zmást děti, a přivodit svým pacientům celou řadu komplikací. V krajních případech mohou také pochybit záměrně, ať už za vidinou zisku, z čisté zlomyslnosti, nebo třeba z politického přesvědčení. Zvláště zranitelné jsou právě děti, které spoustu věcem zkrátka nemohou rozumět. Případy z Ameriky, kde dětští psychologové ovlivňují děti za zády jejich rodičů, jsou alarmující.

Pomoci, nebo vydělat?

Také se najde spousta psychologů, kteří problémy svých pacientů léčí jen do té míry, aby se pacienti stále vraceli, a zajistili jim stabilní příjem. Přece jenom je u psychologa těžší dokázat, že pro svého pacienta nedělá maximum, a nesnaží se ho vyléčit co nejrychleji a nejefektivněji, než u běžných lékařů. Psycholog je navíc pro běžné lidi velmi drahá záležitost, jelikož jediné sezení u psychologa se v Česku obvykle pohybuje mezi 700 a 1200 Kč. To mi pro člověka, který s penězi sotva vychází, nebo se snaží šetřit do budoucna, přijde nedostupné, a smysl dává pouze pro lidi, kteří péči opravdu potřebují, jelikož trpí vážnými psychickými problémy.

Jde to i jinak

Myslím si, že pro psychicky zdravého člověka je lepší místo sezení s psychologem o svoje duševní zdraví dbát jinými způsoby. Zaprvé by lidé měli více chodit do přírody, pokud je člověk celý den zavřený v kanceláři, a bydlí v „betonové džungli“ města, není se čemu divit, že se cítí nešťastně. Někteří lidé také o duševní zdraví dbají prostřednictvím spirituality a náboženství, mě osobně pomáhá filozofie, konkrétně stoicismus. Ten byl praktikován lidmi, kteří žili v době, proti které je ta naše procházkou růžovým rájem.

Proto usuzuji, že každý psychologa nepotřebuje, a pro zdravého člověka jde o vyhazování peněz. Člověk může v těžkých životních chvílích najít útočiště ve spiritualitě a filozofii, nebo se prostě svěřit svým přátelům, kterým na něm skutečně záleží, a vyslechnou ho i bez honoráře. Do rukou zkušených psychologů raději svěřme lidi, kteří trpí skutečně závažnými psychickými poruchami.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz