Hlavní obsah
Cestování

I my máme svůj Yellowstone - Měsíční krajina plná bublajících bahenních sopek leží na západě Čech

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Vojtěch Dočkal/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Národní přírodní rezervace Soos.

30. 7. 11:49

Nemusíte jezdit až na druhý konec světa, některé přírodní unikáty máte možná za rohem. Bahenní sopky vzdáleně připomínají gejzíry z nejstaršího amerického národního parku. Proto se také této oblasti přezdívá český Yellowstone.

Článek

Přírodní rezervace evropského významu

Národní přírodní rezervace Soos byla založena v roce 1964 a rozkládá se na úctyhodných 221 hektarech, ovšem návštěvníkům je zpřístupněna pouze její část formou naučné stezky, která je dlouhá 1,2 kilometru. Ta vede po dřevěných chodníčcích dnem vyschlého jezera a seznámí vás se všemi místními zajímavostmi.

Všude to tu bublá

Tento evropský unikát najdete asi šest kilometrů od Františkových Lázní a vidět zde můžete rozsáhlá rašeliniště a slatiniště. Vyvěrají tu minerální prameny a na zemský povrch se sem se sykotem dostává oxid uhličitý ve formě takzvaných mofet. Jedná se o bahenní sopky, které vybublávají bahno a vodu a jsou to pozůstatky místní vulkanické činnosti. Najít zde můžete i malá jezírka, a dokonce slaný pramen. Jmenuje se Císařský a stromy kolem jsou kvůli němu uschlé. Zato se zde daří masožravkám, kterým místní prostředí naopak vyhovuje. Líbí se tu i jiným rostlinám, které jsou vzácné a chráněné, stejně jako několik druhů živočichů, kteří zde našli svůj domov. Žije zde například vzácný jeřáb popelavý. Zbytky schránek řas z bývalého jezera spolu s vrstvou vysrážených minerálních solí vytváří v této rezervaci dojem měsíční krajiny.

Foto: Lubor Ferenc/Wikimedia Commons/(CC BY-SA 4.0)

Mofety, jak se správně nazývají bublající bahenní sopky, mohou obsahovat i metan, sirovodík nebo hélium.

Zvířecí nemocnice i dinosauři

Pokud chcete, je zde možnost i komentovaných prohlídek. O letních prázdninách mají v Soosu otevřeno denně mezi 9. - 18. hodinou a za základní vstupné zaplatí dospělý návštěvník 120 korun. Děti do šesti let si mohou areál prohlédnou zdarma. Raritní přírodní rezervace ale není zdaleka to jediné, co zde můžete obdivovat. Nachází se zde také muzeum s expozicí o místní přírodě nebo výstava s názvem Ptačí svět. Zdejší bublající bahenní sopky jsou přímo stvořené jako dekorace k další expozici, která se věnuje paleontologii. Kromě modelů prehistorických ještěrů v životní velikosti dojem pravěku vytváří i výstava reprodukcí obrazů Zdeňka Buriana.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Zdeněk Burian byl jedním z předních světových malířů a ilustrátorů období pravěku. Reprodukce jeho děl jsou k vidění v areálu rezervace Soos.

A milovníky živých zvířat zas potěší zdejší záchranná stanice pro poraněné živočichy, jejíž část je přístupná veřejnosti. Dozvíte se tu vše o její činnosti i zvířatech, kterým pomohla. A s některými se můžete seznámit dokonce osobně, protože jejich návrat do volné přírody už není možný. Jde převážně o dravce, kteří zde žijí ve voliérách. Častými pacienty místní stanice jsou třeba ježci nebo netopýři, ale léčil se zde i jezevec. Ať už se zajímáte o přírodu nebo historii, své si v Národní přírodní rezervaci Soos najde každý.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz