Hlavní obsah
Lidé a společnost

Cesta do Afriky jí změnila život: Láska krásné fotografky a masajského válečníka trvá dodnes

Foto: Pixabay.com

Masajové. Ilustrační foto

Když se italská fotografka Gaia Dominiciová vydala v roce 2014 na pracovní cestu do africké Keni, netušila, že uprostřed divoké savany nalezne svou životní lásku. Navzdory předsudkům veřejnosti trvá její vztah s masajským válečníkem dodnes.

Článek

Do Afriky přijela kvůli práci

Kdyby prý pohledné Italce Gaie Domeniciové někdo před lety řekl, že se zamiluje do Masaje, vezme si ho a odstěhuje se za ním do chatrče bez vody a elektřiny do nitra africké savany, vysmála by se mu. Když poprvé zavítala do tradiční masajské vesnice ležící na jihozápadě Keni u hranic s Tanzanií, bylo jí teprve něco málo přes 20 let. Měla za sebou studium fotožurnalistiky a do Afriky se vydala za prací. Chtěla pořídit snímky příslušníků tradičního domorodého kmene Masajů, který obývá území mezi Kilimandžárem a nejvyšší keňskou horou Mount Kenya.

Africká etnická skupina, čítající dnes asi 250 000 jedinců, se snaží i přes množství moderních vlivů stále zachovávat svůj tradiční způsob života. Bydlí ve vesnicích obehnaných plotem z větví, kde mají postavená jednoduchá obydlí ze směsi větví, bláta, trávy a hnoje. Navzdory vysokým teplotám, které přes den na savaně panují, je uvnitř jejich příbytků příjemný chlad. Žijí v patriarchální společnosti, kdy ženy pečují o děti a chod domácnosti. Naproti tomu mužští členové kmene hlídají vesnici a pasou dobytek, který celou rodinu živí.

Foto: Wouter In T Velt/Wikimedia Commons/https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Žít podle tradic předků je dnes pro Masaje stále obtížnější. Přesto se snaží dávné zvyky svého kmene zachovat i pro budoucí generace

Všimla si ho kvůli jeho výšce

Masajští muži prosluli jako nespoutaní bojovníci. Bývají také velmi vysocí. A právě výška spolu se štíhlou postavou bylo to první, co Gaiu Domeniciovou na jejím budoucím manželovi okamžitě zaujalo. „Nešlo si ho nevšimnout,“ tvrdila. To, co však nakonec vzbudilo její sympatie k urostlému bojovníkovi, nebyl vzhled, ale především jeho gentlemanská snaha jí pomoci, kdykoliv si jako cizinka zvyklá na evropský způsob života nevěděla rady.

Netrvalo dlouho a mezi mladou fotografkou a masajským válečníkem s exotickým jménem Ntoiyai Koruta vznikl romantický vztah, který byl i přes počáteční jazykovou bariéru a zcela odlišné zvyky den ode dne silnější. „Byla to láska na první pohled,“ vzpomínala po letech Gaia Domeniciová v jednom z rozhovorů. Aby mohla lépe pochopit kulturu, ze které Ntoiyai pochází, začala se učit jeho jazyk. Že mezi ní a členem masajského kmene nešlo jen o chvilkovou vášeň, dokázali o čtyři roky později, když na radnici v hlavním keňském městě Nairobi vstoupili do manželství.

Z Itálie se přestěhovala do masajské vesnice bez vody a elektřiny

Na svatbu přiletěli nevěstini adoptivní rodiče, kteří se jí ujali krátce po jejím narození. Gaia Domeniciová totiž přišla na svět v roce 1992 v jihoamerické Kolumbii, ale dětství a dospívání prožila v italském Janově. Možná i vzhledem ke své minulosti si dnes nesmírně váží sounáležitosti s komunitou, do které se přivdala. Rozhodnutí odstěhovat se do rodné vesnice svého manžela si nemůže vynachválit. Život na svazích Kilimandžára uprostřed dvou přírodních parků, které jsou domovem lvů, slonů, žiraf nebo nosorožců, však rozhodně není jednoduchý.

Manželé obývají tradiční masajský dům bez elektřiny a tekoucí vody. Nejbližší studna je celých pět kilometrů daleko. Právě i kvůli ztíženým životním podmínkám si Masajové navzájem pomáhají a mají k sobě blízko. Italskou manželku svého člena mezi sebe okamžitě přijali, a dokonce jí vybrali i nové masajské jméno Naramatisho, což v překladu znamená člověk, na kterého je spolehnutí. Kmenové jméno dostala také Gaina dcera Lily Rose, která se ze vztahu s africkým domorodcem narodila. Říkají jí Naresiai, tedy Bohatá.

Není první Evropankou, která si vzala Masaje

Příběh Italky Gaii Domeniciové a jejího masajského manžela připomíná vášnivé vzplanutí Švýcarky Corinne Hofmannové, která se v 80. letech během své dovolené v Keni bezhlavě zamilovala do okouzlujícího samburského válečníka. Po návratu do Švýcarska se sbalila a odjela za ním do africké divočiny, kde roky žila v jeho kmeni. Jejich manželství však nakonec zničila žárlivost a obrovské kulturní rozdíly. Corinne Hofmannová pochopila, že se s Afrikou nikdy nesžije, a spolu se svou malou dcerkou se vrátila zpět do Evropy, kde o svých dechberoucích zážitcích napsala celosvětový knižní bestseller Bílá Masajka, který se v roce 2005 dočkal i úspěšného filmového zpracování.

Foto: JCS/Wikimedia Commons/CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Švýcarka Corinne Hofmannová také prožila vztah s Masajem. Na rozdíl od Gaii Domeniciové však její manželství nevydrželo

I když Corinne Hofmannová přiznává, že už nikdy nezažila tak velikou lásku jako se svým masajským manželem, vztah dvou lidí z naprosto odlišných světů přesto nedoporučuje. Není to prý pro každého a žít uprostřed africké vesnice může být pro Evropana velice těžké. Jak se však zdá, Gaia Domeniciová se svému novému životu mezi Masaji dokázala přizpůsobit. Jediné negativní, s čím se musí ve svém vztahu potýkat, je jeho kritika a odsuzování ze strany některých lidí. S tím se však Gaia i Ntoiyai dokázali vypořádat a ani zlé a nepřející řeči tak naštěstí jejich spokojené manželství nenarušují.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz