Článek
Dcera z dobré rodiny
Údaje o roku narození Věry Hrubé se rozcházejí, ale když její druhý muž Charles Alva, který ji přežil, oznamoval v roce 2003 veřejnosti manželčin skon, uvedl pro deník Los Angeles Times, že jedna z našich nejúspěšnějších krasobruslařek 30. let a pozdější slavná hollywoodská hvězda zemřela ve věku 79 let. Věra Hrubá přišla na svět jako dcera zámožného pražského klenotníka. V dětství navštěvovala klášterní školu a nějakou dobu se věnovala baletu, ale brzy jí učarovalo krasobruslení, které zpočátku trénovala na zamrzlé Vltavě nebo Berounce, a po výstavbě nového zimního stadionu v Praze na Štvanici začala bruslit tam.
Hitlerovu nabídku odmítla
Díky dívčině talentu a píli na sebe první úspěchy nenechaly dlouho čekat a z pohledné blondýnky se stala československá reprezentantka v krasobruslení, která se na mistrovství Evropy, konaném v Berlíně, umístila v roce 1936 na 15. místě. Ve stejném roce se Věra Hrubá účastnila také zimní olympiády v Garmisch-Partenkirchenu, kde skončila jako sedmnáctá. Neobyčejným půvabem a ladnými pohyby si během svého vystoupení vysloužila pozornost nacistického vůdce Adolfa Hitlera, který nadané mladičké sportovkyni nabídl německé občanství a možnost soutěžit pod vlajkou s hákovým křížem, ale Věra tuto možnost razantně odmítla. O tři roky později pak ze strachu před nacisty utekla spolu s rodinou z Československa.
Svůj pseudonym si zvolila podle značky cereálií
Za svůj nový domov si Věra Hrubá zvolila až daleké Spojené státy americké, kde získala angažmá v populární lední revue. Díky krasobruslařské show se na počátku 40. let objevila ve dvou zfilmovaných muzikálech na ledě Ice-Capades a Ice-Capades Revue, které produkovalo americké studio Republic Pictures, jehož zakladatel a prezident Herbert Yates se do české krásky bezhlavě zamiloval. O téměř čtyři desítky let starší filmový magnát si Věry všiml už během jejího cestování s lední revue po amerických městech a jeho vztah s okouzlující sportovní hvězdou vyvrcholil v 50. letech svatbou. V té době už Věra Hrubá užívala umělecké jméno Ralston, které si zvolila podle názvu značky svých oblíbených cereálií, a měla za sebou řadu rolí ve snímcích manželova filmového studia, které z ní udělalo hvězdu známou jako Vera Ralston nebo též Vera Hruba Ralston.
John Wayne ji považoval za svou nejhorší hereckou partnerku
Svou první hlavní úlohu si Věra zahrála v americkém sci-fi hororu z roku 1944 The Lady and the Monster. Jako dívka s československými kořeny Janice pomáhala dvojici vědců s jejich převratným pokusem udržet naživu mozek tragicky zemřelého milionáře, jehož letadlo havarovalo nedaleko laboratoře. Rodačka z Prahy poté natočila více než dvacítku dalších filmů, a i když se stala obdivovaným idolem se zástupy fanoušků, o jejím hereckém umění se vedly spory, a to i mezi Věřinými slavnými kolegy. Legenda americké kinematografie John Wayne o své filmové partnerce dokonce prohlásil, že byla tou nejhorší herečkou, se kterou kdy stanul před kamerou. Také prý jednou vedení studia pohrozil, že pokud bude muset s Věrou ještě někdy hrát, dá okamžitou výpověď.
V USA si zahrála po boku Huga Haase
I přesto, že Věra představitele westernových tvrďáků o svém hereckém talentu nepřesvědčila, dvojice se spolu objevila ve snímku Dakota a o čtyři roky později i ve filmu The Fighting Kentuckian. V prvně jmenovaném westernu Dakota, natočeném v roce 1945, se John Wayne zhostil role pistolníka, který utekl spolu s novomanželkou Sandrou v podání Věry Hrubé z domu ženina otce, protože ten se svatbou nesouhlasil. Během cesty do Dakoty, kde se pár plánoval usadit, byl okraden zločineckou bandou o veškeré své úspory. V úspěšném filmu mohli diváci kromě blonďaté Češky vidět také dalšího herce, pocházejícího z Čech. Nebyl jím nikdo jiný než prvorepubliková ikona Hugo Haas, který stejně jako Věra uprchl před hitlerovskou hrozbou do Spojených států.
Hvězdu na známém chodníku slávy získala už v 60. letech
Poslední roky 50. let znamenaly konec ve Věřině filmové kariéře. Její manžel byl nucený vzdát se postu ředitele Republic Pictures, a dokonce musel čelit žalobě akcionářů kvůli údajnému používání financí společnosti k propagaci své ženy a k placení nepřiměřeně vysokého platu manželčinu bratrovi Rudymu, který působil jako producent. Navzdory vysokému věkovému rozdílu vydrželo hereččino manželství až do Herbertovy smrti v roce 1966. Věra po bývalém řediteli filmového studia zdědila miliony dolarů, které jí umožnily život bez finančních starostí v domě na pobřeží v kalifornské Santa Barbaře. Později se provdala za o několik let mladšího obchodníka Charlese Alvu, se kterým prožila zbytek života. Česká krasobruslařka Věra Hrubá, která se ve Spojených státech proslavila pod pseudonymem Vera Ralston, už navždy patří mezi legendy americké kinematografie, což dokazuje i její hvězda na proslulém hollywoodském chodníku slávy, kterou získala v roce 1960 jako jediná Češka v historii.
Zdroje:
https://www.olympijskytym.cz/article/ceska-krasobruslarka-hvezdou-hollywoodu-pripomente-si-zenu-ktera-rozzurila-hitlera
https://www.ceskatelevize.cz/porady/14390665888-dakota/
https://www.theguardian.com/news/2003/feb/28/guardianobituaries.filmnews
https://www.latimes.com/archives/la-xpm-2003-feb-15-me-ralston15-story.html
https://en.m.wikipedia.org/wiki/The_Lady_and_the_Monster
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/V%C4%9Bra_Hrub%C3%A1
https://walkoffame.com/vera-ralston/