Článek
V pouhých devíti letech si musela vzít třicátníka
Nujood Ali se narodila v roce 1998 na okraji hlavního jemenského města Saná, které se rozprostírá v obklopení hor uvnitř centrální části země. Její rodina se sem přistěhovala z venkova, aby ve více než třímilionové metropoli našla lepší život. To se však nestalo a všech šestnáct dětí, které vzešly ze dvou manželství dívčina otce, vyrůstalo v bídě uprostřed chudého slumu bez tekoucí vody a elektřiny.

Jemenské hlavní město Saná je důležitým centrem obchodu a průmyslu v zemi. Jeho stará část patří na seznam kulturního dědictví UNESCO. Život zde však není jednoduchý
Když nadaná školačka dosáhla pouhých devíti let, rodiče se rozhodli, že ji provdají za třicetiletého kurýra Faeze Ali Thamera. Přestože vyděšená dívka plakala a svého dospělého ženicha se bála, protože byl v jejích dětských očích starý a ošklivý, do manželství ji otec nakonec přesto donutil.
Roli v jeho krutém rozhodnutí měl nejen kmenový zvyk, podle kterého jsou takto mladičké nevěsty díky své poslušnosti a tvárnosti přímo předurčené, aby se staly dobrými manželkami, ale i vidina vítaného finančního přilepšení. Budoucí manžel totiž za svatbu s Nujood jejímu otci zaplatil. Dalším důvodem k tak brzkému manželství pak mohla být i skutečnost, že dvě starší dívčiny svobodné sestry se staly oběťmi únosu a znásilnění, takže rodiče prý chtěli svou dceru vynuceným sňatkem jen ochránit před stejným osudem.
Místo vytouženého studia ji čekaly dva měsíce plné bití a znásilňování
Už první noc poté, co se z teprve devítileté Nujood Ali stala dětská manželka, ji její muž navzdory danému slibu surově znásilnil. V té době sice v Jemenu neexistoval žádný věkový limit pro vstup do manželství, ale snoubenci se ve smlouvě většinou zavazovali, že s pohlavním stykem počkají, až budou dívky připravené, což zpravidla bývalo rok po jejich první menstruaci. I tak jsou ale sňatky víceméně ještě dětí nesmírně škodlivé a nebezpečné, o čemž svědčí mimo jiné i fakt, že země má jednu z nejvyšších úmrtností matek na světě.
„Život s ním jsem nenáviděla,“ tvrdila Nujood Ali o téměř dvou měsících, které musela strávit vedle o tři desítky let staršího tyranského muže. Přes den ji čekalo pravidelné bití, které snášela od manžela i jeho příbuzných, ale ten největší strach přicházel až s blížícím se večerem. Každou noc po svatbě si totiž dívka prožila doslova peklo plné zneužívání a ponižování. Ještě nedávno bývala nadšenou studentkou s velkými plány do budoucna, ale vinou vlastního otce se stala sexuální otrokyní bez svobody a veškerých práv.
I když byla ještě dítě, dokázala se vzepřít letitým tradicím
Přes všechny nepopsatelné hrůzy, které Nujood Ali denně zažívala, nikdy neztratila naději. Na rozdíl od většiny ostatních Jemenek, které byly provdány proti jejich vůli, ona se se svým smutným údělem nesmířila. I když byla ještě pouhým dítětem, prokázala neobyčejnou odvahu a po osmi týdnech utrpení se rozhodla vybojovat svůj život zpět.
Během návštěvy své rodiny v dubnu roku 2008 si zavolala taxi a nechala se odvézt k budově soudu, což je pro samotnou dívku v Jemenu velice nebezpečné. Když ji po několikahodinovém čekání konečně vyslechl vážený jemenský soudce Mohammed al-Ghadha, překvapivě se mladičké provdané dívenky žádající rozvod z důvodu zneužívání zastal a nabídl jí dočasné útočiště. Měla štěstí. U soudce zřejmě svým nízkým věkem vzbudila lítost a sympatie, takže se jí navzdory místním zvyklostem rozhodl pomoci. Nejprve jí navrhl manželství na několik let přerušit a poté se vrátit zpět k manželovi, ale to Nujood razantně odmítla a dál trvala na rozvodu.
Svým vybojovaným rozvodem inspirovala další dětské nevěsty
Šokující případ Nujood Ali byl v Jemenu první svého druhu a u tamější i světové veřejnosti vzbudil značnou pozornost. Teprve desetiletá dívka bojující za ukončení vynuceného manželství se stala ze dne na den symbolem hnutí za zrušení dětských sňatků. Její obhajoby se zdarma ujala vůbec první jemenská právnička Shada Nasser, která se ve své rodné zemi dlouhodobě věnuje ochraně ženských práv. Už v roce 1996 založila v hlavním městě Saná čistě ženskou advokátní kancelář a je známá i tím, že si nikdy nezakrývá obličej, a to dokonce ani u soudu. Za svou odvahu bořit hluboce zakořeněné tradice vděčí otci, který působil jako diplomat a novinář a v nezávislosti podporoval i její matku. Ta tak mohla například pracovat nebo řídit auto, což bylo v Jemenu před šedesáti lety značně neobvyklé.
Zajímavostí je, že než se Shada Nasser stala známou lidskoprávní advokátkou, studovala v osmdesátých letech na Karlově univerzitě v Praze. Právě i její zásluhou jemenský soud manželství desetileté Nujood Ali v polovině dubna 2008 s definitivní platností rozvedl a svým přelomovým rozsudkem tak dodal sílu i dalším dětským nevěstám provdaným proti jejich vůli v cestě za svobodou.
Chtěla se vrátit zpět do školy
Z Nujood Ali se stala mezinárodně známá celebrita, jejíž vůli a odhodlání ocenila řada vlivných osobností. Například i americká politička a bývalá první dáma Hillary Clinton, která byla jednou z pozvaných na udílení každoročního prestižního ocenění časopisu Glamour Žena roku, které se vyhlašovalo v listopadu 2008 v newyorské Carnegie Hall. Nujood Ali na slavnostním večeru nemohla chybět. Medializací svého drsného životního příběhu totiž dojala i inspirovala miliony lidí na celém světě a spolu se Shadou Nasser si tak odnesla hlavní cenu.
„Chci se vrátit do školy a stát se právničkou,“ svěřila se šťastná Nujood krátce po rozvodu, když se nastěhovala zpět do rodného domu na předměstí Saná. Aby si mohla nákladné studium dovolit, napsala o své traumatizující zkušenosti v roce 2009 s pomocí francouzské novinářky Delphine Minoui autobiografii s názvem I Am Nujood, Age 10 and Divorced, která se stala celosvětovým bestsellerem. Za výtěžek z prodeje knihy si dívčina rodina pořídila modernější dům s přízemní obchodem a Nujood doufala, že jejím snům o samostatnosti už nestojí nic v cestě.
Naděje na lepší život je pro jemenské dívky stále ještě velmi malá
Bohužel její nadšení brzy narazilo na tvrdou realitu života v jedné z nejméně rozvinutých zemí světa. V roce 2013 obvinila svého otce, že zadržel veškeré peníze od vydavatelů a koupil si za ně dvě nové manželky. „Nic se nezměnilo,“ popsala rezignovaně svou situaci poté, co vyprchalo její počáteční štěstí z rozvodu. Mezi rodinou i sousedy se cítila jako vyvrženec a pochopila, že ukončení nenáviděného manželství byl teprve začátek těžké cesty za lepším životem. O rok později veřejnost obletěla zpráva, že Nujood Ali už ve vzdělání dál nepokračuje, a dokonce se prý znovu vdala a stala se matkou.
Existuje vůbec šance, aby se dívky jako je Nujood Ali vymanily ze začarovaného kruhu chudoby, letitých tradic a kultury, z níž vzešly? Podle odborníků je jedinou možností, jak změnit jejich osudy, vzdělání. Školní systém je však v Jemenu na hranici kolapsu, což negativně ovlivňuje budoucnost více než deseti milionů dětí ve školním věku, které v zemi žijí. Hlavním důvodem omezené šance malých Jemenců k přístupu ke vzdělání je podle mezinárodní organizace UNICEF válečný konflikt, který má za následek vysídlení, nedostatek učitelů, vážné obavy o bezpečnost i poničení velké části školních budov.

Miliony jemenských dětí čelí vojenskému konfliktu, hladomoru, nemocem, nuceným sňatkům i kolapsu vzdělávacího systému, který jim bere naději na lepší budoucnost
Podle UNICEFU se navíc situace v Jemenu stále zhoršuje a bez jakékoliv možnosti vzdělání je tam nyní okolo dvou milionů školních dětí. Právě hluboká krize tamějšího školství přitom ničivě dopadá nejen na duševní rozvoj jemenských dívek, ale hrozivě zvyšuje i pravděpodobnost, že skončí jako oběti domácího násilí v nucených manželstvích.
Zdroje: