Článek
Jedině tak jsou zdravotníci schopní zvládnout kalup, který nastává v krizových chvílích. Pacienti se na kladenské ARO dostávají hned několika cestami, někteří plánovaně, přímo z operačních sálů. „Anebo jsou nám pacienti voženi záchrannou službou. Další možnost je, pokud se zkomplikuje nebo zhorší stav pacienta, který je hospitalizován na nějakém jiném oddělení v naší nemocnici,“ vysvětluje primář.
„Jsme schopní nahrazovat funkci ledvin dialýzou, monitorovat invazivní hemodynamiku, to znamená specifické parametry oběhu pacienta
Na kladenském ARU se o pacienty stará 25 lékařů spolu s 30 sestrami na speciálních lůžkách a dalších 15 anesteziologických sester. K dispozici mají tu nejmodernější techniku. Přístroje navíc neustále obměňují tak, aby byla péče o pacienty co možná nejkvalitnější. Od plicních ventilátorů po moderní monitorovací techniku.
„Jsme schopní nahrazovat funkci ledvin dialýzou, monitorovat invazivní hemodynamiku, to znamená specifické parametry oběhu pacienta. Jsme schopni vyšetřovat koagulační stav trombo elastickou metodou a samostatně provádíme bronchoskopie,“ říká Lukáš Rokos. Nedílnou součástí práce ARO oddělení kladenské nemocnice jsou anestezie. Ročně jich podají až devět tisíc. Zdaleka přitom nejde jen o celkové anestezie.
Více o nich se dozvíte v následující reportáži:
Práce odborníků na ARu komplexní a často velmi složitá. „Z povahy našeho oboru musíme toho pacienta vnímat jako celek a dávat si ty jeho problémy a jeho nemoci do kontextu, zabývat se všemi jeho problémy,“ dodává primář kladenského ARO oddělení. Díky nasazení jeho pracovníků se jim daří zachránit 80 procent pacientů, kteří se dostanou na resuscitační lůžka.