Článek
Měřící jednotky jsou prozatím na dvou místech. Vedení města přitom vybíralo z podstatně více lokalit, na které upozornili sami obyvatelé. „Udělali jsme statistická měření na šesti místech ve městě, a nakonec jsme vybrali ulici Dukelských hrdinů a Pražskou. Právě zde dochází opravdu k největšímu porušování rychlosti,“ vysvětlil slánský místostarosta Pavel Rubík. Už první dny jeho slova potvrdily.
Rekordní porušení padesátikilometrové hranice na sebe nenechalo dlouho čekat. „Bohužel máme i rekordmana. Ta rychlost byla okolo 100 kilometrů za hodinu, což už vlastně není obyčejná pokuta, ale správní řízení. To si dotyčný řidič zapamatuje,“ doplnil místostarosta. Stejně tak si to ovšem zapamatují ostatní. Informaci o pokutě dostanou v řádu dnů od okamžiku, kdy jejich jízdu radar zachytí.
„Zavedli jsme automatický systém, kdy radary velmi rychle odesílají pokuty. Takže do tří, čtyř dnů člověk pokutu obdrží,“ potvrzuje Pavel Rubík. Vybírání pokut přitom nebylo hlavním důvodem pro zavedení nového systému. Klíčové bylo zklidnění dopravy na kritických místech a přechodech. Na dvou ulicích proto zůstanou radary minimálně několik měsíců.
Vedení slánské radnice nicméně počítá s tím, že bude dále vytipovávat lokality ve městě podle dalších kontrolních měření na problematických místech. Rozhodující pro jejich počáteční výběr budou názory místních obyvatel.
Za dva radary včetně jejich ročního provozu a napojení na automatické rozesílání pokut zaplatilo Slaný dva miliony korun. Jak se to odrazí v chování motoristů, ukáží přitom už následující dny a týdny.