Hlavní obsah

O osudu kladenského referenda chce soud rozhodnout ještě před jeho konáním tuto sobotu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

12. 4. 15:18

Opakované referendum o zásadním omezení hazardu na Kladně se má konat už tuto sobotu. Datum 15. dubna ale přes rozhodnutí zastupitelů nemusí platit. Krajský soud právě v těchto hodinách rozhoduje o vydání předběžného opatření.

Článek

To by zrušilo vyhlášený termín, soud by současně měl vyhlásit hlasování na jiné datum. „V tuto chvíli čekáme na rozhodnutí soudu,“ potvrdila jedna z iniciátorek referenda opoziční zastupitelka Anna Gamanová.

Krajský soud uložil kladenské radnici, aby se nejpozději do úterka vyjádřila k návrhu na zrušení referenda a současně doložila soudu celý spis a proces rozhodování o referendu proti hazardu. „Vzhledem k tomu, že v dané věci je evidentní potřeba rozhodnout bezodkladně, stanovil soud odpůrci lhůtu pro podání vyjádření tak, aby soud mohl ve věci rozhodnout ještě před nařízeným termínem hlasování,“ uvádí se v usnesení krajského soudu ze 4. dubna. Celé znění na této adrese. Informaci o konání referenda město Kladno zveřejnilo na úřední desce, například na webových stránkách je ale bez hledání těžko viditelná.

Autoři petice proti hazardu a následného referenda se u soudu domohli zrušení lednového hlasování. Soud konstatoval hned několikeré porušení zákonů ze strany kladenské radnice. Zastánci referenda následně navrhovali jeho vyhlášení s některými z voleb, které se budou konat v dalších letech. Koaliční zastupitelé ale prosadili termín 15. dubna tohoto roku. Nyní soud rozhoduje o návrhu spojit referendum s parlamentními volbami v roce 2025.

Opakované referendum má dopad i na městský rozpočet. Náklady na konání referenda se případě Kladna pohybují na hranici půl milionu korun. V historicky prvním referendu Kladeňáci rozhodovali o zásadním omezení hazardu ve městě, zejména mechanických her a hry bingo. Hlasovalo více než 13,5 tisíce obyvatel. Přesto byla účast výrazně nižší proti souběžně konanému prvnímu kolu prezidentských voleb. Přes 74 procent lidí, kteří se rozhodli hlasovat, se vyslovilo pro návrh. Celkově se ale do referenda zapojilo méně než zákonem požadovaných 35 procent všech právoplatných voličů ve městě, jakkoliv v prezidentských volbách jich hlasovalo bezmála 67 procent.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz