Článek
Jedním z nich je vodoléčba. „Používáme ji na všechny bolestivé stavy, na bolesti páteře, kloubů, na artrotické bolesti,“ vyjmenovává vedoucí rehabilitačního oddělení Oblastní nemocnice Kladno Dita Hamouzová.
Více než 40 pracovníků přitom využívá kromě klasických metod i nejmodernější přístroje a technologie. „Máme například posturograf, který dokáže diagnostikovat stabilitu pacienta. Chodník se zpětnou vazbou naopak přesně určuje poruchy chůze, snímá délku kroku, zatížení při chůzi,“ popisuje Dita Hamouzová. Počítače ovšem nepomáhají jen z odhalením přesné příčiny bolesti a dalších komplikací. Pacientům poskytují vizuální zpětnou vazbu, což pomáhá při samotné léčbě a motivaci k nápravě problémů.
Součástí kladenské nemocniční rehabilitace je rovněž magnetoterapie, elektroterapie, jejíž součástí je ultrazvukové i laserové pracoviště. „Máme vysoko výkonný laser, který způsobuje daleko rychlejší nástup, regeneraci tkání a otoků,“ doplňuje vedoucí nemocniční rehabilitace. Ta je navíc součástí iktového centra, pomáhá pacientům po mozkových příhodách.
Odborníci pomáhají pacientům od narození až po velmi pokročilý věk. Poskytují rovněž intenzivní lůžkovou léčbu, odkud pacienti docházejí na jednotlivá ambulantní pracoviště včetně například certifikované lymfologické ambulance či vodoléčby a mechano-terapie. Kromě Fakulty tělesné výchovy Univerzity Karlovy i s kladenskou Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT. I díky tomu se rehabilitace kladenské nemocnice rozvíjí prakticky každý den a udržuje si vysoký standard nejen v měřítku středních Čech.