Článek
Zbyly po ní hromadné hroby ruských i německých vojáků, při bojích přišli o život místní civlisté. „Vozy a autobusy stojící na silnici a zabraňující použití silnice v celé šířce jsou drceny, strkány a převraceny těžkými tanky se strání dolů kde se při dopadu bortí a lámou. Celá pontonová souprava i s lodicemi se převrací ze stráně na autobus říšské pošty,“ popisuje postup ruských tanků proti německému vojsku František Blahník v monografii věnované této historické události.
Bitvu u Brandýska si, s výjimkou coronavirových opatření, připomínají fanoušci vojenské historie. 17. ročníku se letos zúčastnilo osm klubů vojenské historie z celých Čech, včetně pořádajícího Klubu vojenské historie Brandýsek. „Bledý německý důstojník odepíná svoji poboční zbraň a odevzdává ji osmahlému ruskému automatčíku. Nastává kapitulace. Jen uvnitř kolony jest ještě slyšet ojedinělý výstřel, který má přesvědčiti ty z Němců, kteří ještě nepochopili, že jest všemu konec, a to konec s okamžitou platností,“ líčí František Blahník závěr bitvy u Brandýsku.
Vedle vojenských a řady obrněných bojových vozidel se do rekonstrukce bitvy zapojil rovněž tank T-34. Stovky diváků viděly jeho postup proti nacistickým vojákům. Po hlavním programu si zájemci mohli prohlédnout techniku ve statických ukázkách.