Článek
Město proto vydalo i dvě publikace poslední roky jejího života a bohatou historii. „Jsme součástí velkých dějin, navíc v blízkosti Prahy, spojení například se Strahovským klášterem,“ připomněl jeden z autorů a současně historik Miroslav Sága.
Oslavy 750 let ovládly na dva dny logistický areál na okraji Chýně. Představila se zde zvučná hudební jména, mimo jiné Richard Krajčo, skupiny Jelen, No Name nebo Žlutý pes či Fešáci. Stranou ovšem nezůstaly ani místní nadané děti, které nadchly svým zpěvem nebo tancem.
Historii Chýně nově připomínají nové obrazy na zdi u parku Višňovka. „Ještě jsme k nim zároveň udělali výstavní panely a brzy přibude zvláštní web, na kterém se pomocí QR kódu dozvědí lidé detaily z naší historie,“ doplnila místostarostka Marcela Czerwinski. A jaká bude budoucnost Chýně? „Netuším, ale věřím tomu, že tady budou dál bydlet občané, kterým na ní bude záležet, kteří budou rádi, že tady můžou žít a že bude pořád tak zelená, jako je,“ vyjádřila svou naději chýňská starostka. Chýni navíc čekají zásadní projekty a stavby ,aktuálně například nově připravovaná svazková škola pro více než osm set žáků.