Hlavní obsah
Zdraví

Velmi závažné případy zeleného zákalu odhalila mimořádná akce kladenské nemocnice

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Ladislav Pavlík / www.KMzpravy.cz
15. 3. 17:20

Nemá prakticky žádné příznaky a zásadně neomezuje. Přesto je glaukom neboli zelený zákal nebezpečný a může končit nevratným poškozením zraku. Kladenská nemocnice proto uspořádala den boje proti této nemoci.

Článek

Jeho centrem byl přístroj na měření nitroočního tlaku. „Zvýšení nitroočního tlaku je hlavní rizikový faktor pro rozvoj zeleného zákalu, který znamená poškození zrakového nervu,“ řekl při dnes lékař očního oddělení kladenské nemocnice Marek Švelch.

Reportáž z dnešní mimořádné akce zde: https://youtu.be/0UDGoDydy1E

Pokud se zrakový nerv významně poškodí, oko prakticky oslepne. Prvotní poškození zraku přitom vůbec pacient nemusí zaznamenat. „Toto poškození je v periferním vidění, a to si člověk volně neuvědomí,“ vysvětluje oční lékař. Člověk totiž vnímá jenom to, na co se přímo kouká a  soustředí.

Pokud se zrakový nerv významně poškodí, oko prakticky oslepne. Prvotní poškození zraku přitom vůbec pacient nemusí zaznamenat.
Marek Švelch, lékař ONK

Jen za dnešek v kladenské nemocnici takto desítky zájemců. Deset procent mělo hraniční hodnoty. „Bylo i několik případů vyloženě patologických hodnot,“ doplnil Marek Švelch. Takový nález znamená okamžité další vyšetření a nastavení léčby. Ta může nemoc v ideálním případě zastavit. Nedokáže ale už zvrátit poškození, k němuž v očním nervu došlo.

I proto jsou preventivní dny velmi důležité, a to zdaleka nejen kvůli glaukomu, ale i dalším zdravotním rizikům a nemocem. Kladenská nemocnice připravuje další Den zdraví už na 13. dubna, a to opět ve vestibulu centrálního pavilonu CAM.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz